Ortodoncja pozwala na leczenie wad zgryzu oraz na prostowanie zębów, które często rosną w zupełnie odmiennych względem siebie kierunkach. Aparat ortodontyczny – stały lub wyjmowany, umożliwia takie ustawienie zębów, aby tworzyły one wspólnie piękny, równy rząd, który chętnie będziemy pokazywać w swoim uśmiechu.
Na czym polega leczenie?
Pacjent skierowany do ortodonty przez swojego dentystę, ma wykonywane badania, które mają potwierdzić, jaki tryb leczenia będzie dla niego najlepszy. Przez leczenie ortodontyczne dąży się do wymuszenia określonego położenia i osadzenia zębów w kościach szczęk oraz właściwego ustawienia szczęk względem siebie oraz kształtowania w najbardziej pożądany sposób wyglądu łuków zębowych. Leczenie tego rodzaju polega na wykorzystaniu sił wytwarzanych przez aparat ortodontyczny do likwidacji różnych wad zgryzu.
Ból przy leczeniu ortodontycznym
Jako że jest to rozwiązanie ewidentnie siłowe, należy liczyć się z dolegliwościami bólowymi odczuwanymi przez pacjenta. Aparat może powodować naprężenie, napięcia i ucisk w tkankach w obrębie jamy ustnej, identyfikowany jako ból zębów lub ból szczęki. Jest to całkowicie normalne zjawisko, które na ogół pojawia się w pierwszych dniach od momentu założenia aparatu na zęby. Powinno szybko minąć, a ból nie powinien być tak silny, aby powszechnie dostępne środki przeciwbólowe nie zniwelowały go.
Jeśli ból pojawia się później, albo spowodowany jest mechanicznym podrażnieniem tkanek jamy ustnej elementami aparatu, pacjent nie powinien zwlekać, tylko od razu wybrać się do ortodonty. Być może istnieje potrzeba skorygowania pozycji aparatu ortodontycznego, co pozwoli na uniknięcie odczuwania dolegliwości bólowych.
Bóle mogą wynikać z czynności przeprowadzanych w jamie ustnej przez ortodontę podczas osadzania lub regulowania aparatu na zębach, z zastosowania instrumentów wspomagających leczenie wad zgryzu, czy też z rozprężenia, które pojawia się po zdjęciu aparatu.
W trakcie leczenia ortodontycznego pacjent w sposób restrykcyjny powinien dbać o higienę jamy ustnej, co pozwoli uniknąć rozwoju próchnicy czy pojawienia się jej ognisk. Trzeba stosować dobrą pastę, taką jak Ajona, która szybko usunie wszelkie potencjalnie chorobotwórcze bakterie z jamy ustnej.
Dodaj komentarz