Czy można przykleić ułamany ząb?

tooth-146674_1280Niefortunny upadek, uszkodzenie mechaniczne, czy zwykła bójka mogą doprowadzić do złamania zębów. Co wtedy zrobić? Jak można przywrócić naszym zębom wygląd sprzed urazu?

Złamanie zęba nie musi oznaczać jego utraty

Z różnych powodów ząb może ulec złamaniu czy ukruszeniu. Najbardziej narażone na takie urazy będą słabe zęby, które właściciel nie pielęgnuje we właściwy sposób. Brak podstawowej higieny jamy ustnej sprzyja łamaniu się zębów, nawet przy zwykłym gryzieniu twardych produktów spożywczych. Dla zadbania o zęby wystarczy, aby szczotkować je co najmniej dwa razy dziennie, z zastosowaniem odpowiedniej pasty – np. Ajona, która w stosunkowo krótkim czasie jest w stanie usunąć wszystkie chorobotwórcze bakterie, które przyczyniają się do niszczenia struktury zębów.

Nieleczone ubytki próchnicze również powodują, że zęby narażone są na urazy. Jeśli do nich dojdzie, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z dentystą. Nie można wpadać w panikę. Stomatolog w krótkim czasie będzie w stanie nam pomóc i dzięki temu unikniemy dalszych uszkodzeń i przykrych dla zdrowia powikłań.

Przyklejenie złamanego zęba

Jeśli zachowaliśmy część zęba, która uległa oderwaniu od korony czy korzenia, niewykluczone, że dentysta przyklei nam go na dawne miejsce. Zabieg ten nazywany jest reimplantacją lub zwyczajnie – przyklejeniem z powrotem ułamanego kawałka zęba. Wykorzystuje się do tego celu specjalny klej dentystyczny.

Jeśli nie będzie takiej możliwości, albo ząb zostanie ukruszony i nie będzie czego przyklejać, stomatolog zaproponuje pacjentowi kilka metod rekonstrukcji. Jeśli uszkodzenie zęba jest niewielkie, można uzupełnić ubytek z zastosowaniem światłoutwardzalnego wypełnienia kompozytowego, dopasowanego kolorem do pozostałych zębów. Zabieg trwa niespełna godzinę i można dzięki niemu przywrócić dawny wygląd uśmiechu pacjenta.

Przy złamanych lub pękniętych zębach, gdy dochodzi do uszkodzenia miazgi, w pierwszej kolejności wykonywane jest zdjęcie RTG, a na jego podstawie rozpoczyna się leczenie kanałowe zęba. Później montuje się wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego, który zapobiega dalszemu łamaniu zęba.