Czy można uratować wybity ząb?

dentistry-668214_1280Urazy szczęki i żuchwy w przypadku dzieci zdarzają się znacznie częściej niż u dorosłych. Już u przedszkolaków łatwo może dojść do wybicia mechanicznego zęba. Wystarczy silne zderzenie z drugim dzieckiem, meblem czy nawet ścianą czy drzwiami, aby ząb stracił swoje oparcie i został wybity. W szkole podstawowej, gimnazjum czy w szkole średniej, kiedy dzieci aktywnie uprawiają sporty, wybicie zęba może być wyłącznie kwestią czasu. Jeśli to się zdarzy, nie trzeba panikować i liczyć pieniędzy, które będzie trzeba wydać na implant. Jeśli ząb jest cały i go znajdziemy, można go będzie uratować.

Jak postępować z wybitym zębem?

Kiedy dojdzie do złamania, zwichnięcia czy wybicia zęba, można go uratować. Musimy jak najszybciej znaleźć ząb i najlepiej umieścić go z powrotem na swoim pierwotnym miejscu w zębodole. Jeśli nie jest to możliwe, ponieważ ząb został złamany, a w dziąśle tkwi jego korzeń, możemy włożyć ząb do mleka.

Kawałek złamanego zęba należy solidnie zabezpieczyć przed przesuszeniem. Można go umieścić w soli fizjologicznej, w mleku lub w płynie wielofunkcyjnym do soczewek kontaktowych. Kategorycznie nie można do tego celu wykorzystywać wody utlenionej lub alkoholu.

Przy wybiciu zęba, należy go podnieść, chwytając za część koronową i najlepiej nie dotykać korzenia. Jeśli został zabrudzony, można go przepłukać pod zimną, bieżącą wodą przez około 10 sekund. Później najlepiej wprowadzić ząb do pustego zębodołu, z którego wypadł, w takiej samej pozycji. Jeśli nie jest to możliwe, lepiej umieścić ząb we wspominanych płynach. W ten sposób zwiększamy szanse na pomyślną replantację.

Co potem?

Konieczne będzie natychmiastowe odwiedzenie dentysty. Zabezpieczony fragment lub cały ząb będzie można wstawić z powrotem do szczęki pacjenta. Dla dentysty jest to zdecydowane ułatwienie pracy, o ile wybity ząb został prawidłowo zabezpieczony, ponieważ jest duża szansa, że po wykonaniu właściwego zabiegu stomatologicznego, przyjmie się z powrotem. Jeśli chodzi zaś o złamanie zęba, przynosząc do gabinetu dentysty brakujący fragment zęba w mleku można go szybko przykleić do zęba, co jest lepszym rozwiązaniem niż dokonywanie jego odbudowy przy użyciu materiałów kompozytowych lub porcelany. Poza tym, dzięki temu pacjent zaoszczędzi na uzupełnieniu protetycznym.

Jeśli pacjent trafi do dentysty w ciągu godziny od wybicia zęba, łatwo będzie można go umieścić z powrotem na swoim miejscu. Ząb będzie musiał być kontrolowany przez dentystę w kolejnych tygodniach. Pacjent powinien dbać o niego w taki sam sposób, jak o pozostałe, stosując do codziennego szczotkowania zębów np. pastę Ajona, która szybko usuwa wszystkie chorobotwórcze bakterie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*