Jeszcze do niedawna za opis rodem z science fiction uznalibyśmy historię o drukowaniu sztucznych zębów na drukarce podłączonej do komputera. Dziś powoli w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych takie zjawiska stają się codziennością. Jak to możliwe?
Tradycyjne wykonywanie protez i implantów
Wraz z upływem czasu nasze zęby słabną i wypadają. Jeśli na dodatek nie dbamy o nie prawidłowo, tj. nie czyścimy ich co najmniej dwa razy dziennie, przy zastosowaniu dobrej pasty takiej jak np. Ajona, proces samoistnego wypadania może ulec przyspieszeniu. Urazy mechaniczne, infekcje i różnego rodzaju choroby zębów i przyzębia powodują, że można stracić własne zęby i będzie trzeba je zastąpić sztucznymi. Stomatologia, protetyka i implantologia oferują obecnie wiele produktów uzupełniających luki w uzębieniu pacjentów. Najpopularniejsze są protezy i mosty protetyczne. Najbardziej estetyczne będą zaś implanty, które na stałe montuje się w kościach pacjentów.
W obu przypadkach obecnie przy wykonywaniu sztucznych zębów stosowane są najnowocześniejsze techniki, z drukowaniem 3D i projektowaniem komputerowym zębów. Na czym to polega?
Drukarki i skanery 3D w stomatologii
Implanty zębowe mogą być zaprojektowane w sposób precyzyjny, w krótkim czasie dzięki zeskanowaniu jamy ustnej pacjenta przez skaner. W komputerze pojawia się dzięki temu trójwymiarowy obraz uzębienia pacjenta, do którego można zaprojektować brakujące zęby. Technik po stworzeniu wirtualnych implantów nanosi odpowiednie parametry na drukarkę 3D, która „drukuje” w trójwymiarze pożądany ząb, z zastosowaniem zadanego przez stomatologa materiału do uzupełniania ubytków w uzębieniu.
Drukarki 3D znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w stomatologii, ale ogólnie w implantologii. Medycyna może wiele zyskać na drukarkach 3D i powszechności ich stosowania. Pozwalają one m.in. właśnie w stomatologii na wyprodukowanie, w bardzo krótkim czasie implantów zębowych dla pacjentów, idealnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Nie trzeba ich bez końca dopasowywać na kolejnych wizytach w gabinecie dentystycznym, a pacjent szybko może cieszyć się kompletnym uzębieniem.
Dodaj komentarz