Czy można zniszczyć sobie zęby zbyt mocnym myciem?

szczoteczkiKażdy, nawet małe dziecko wie, że zęby należy szczotkować szczoteczką do zębów i odpowiednią pastą co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej, aby czynność tą powtarzać po każdym posiłku, zwłaszcza, jeśli zjedliśmy coś słodkiego. W takiej sytuacji na naszych zębach osadzają się resztki jedzenia, które nie trafiły do układu pokarmowego. Stanowią one doskonałą pożywkę dla bakterii bytujących w naszej jamie ustnej i może to prowadzić do powstawania ognisk zapalnych i chorobowych. Jeśli nie będziemy na bieżąco szczotkować naszych zębów, wówczas małe szanse, że nasza jama ustna będzie pozostawała w dobrym stanie. Zęby szybko zaczną się psuć i będziemy musieli udać się do dentysty, aby je zaleczyć, albo usunąć, jeśli nie będzie możliwości ich zaleczenia.

Jaka szczoteczka i pasta do zębów?

Nie tylko trzeba wiedzieć, że codzienne szczotkowanie zębów jest koniecznością, ale również trzeba dobrać dla siebie odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów. Odpowiednia szczoteczka nie powinna być ani za twarda, ani zbyt miękka – zarówno dla naszych zębów, jak i dziąseł. Najlepsze są uniwersalne, średniotwarde szczoteczki, które z powodzeniem mogą być stosowane przez większość użytkowników. Najlepiej, aby wykorzystywać przy tym pastę, która szybko usunie bakterie i resztki pokarmów z przestrzeni pomiędzy zębami. W tym celu możemy używać pastę Ajona, która jest bezpieczna nawet dla dzieci czy kobiet w ciąży, ponieważ nie zawiera fluoru. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zbyt duża ilość tego pierwiastka w ludzkim organizmie może być szkodliwa. Lepiej więc używać pasty bez fluoru, a zabezpieczać zęby przed ubytkiem tego pierwiastka płucząc je specjalnym płynem fluorowym.

Uwaga! Zbyt mocne mycie niszczy zęby

Jeśli do mycia zębów będziemy stosować zbyt sztywną, twardą szczoteczkę do zębów, szkliwo może ulec z czasem zniszczeniu, zwłaszcza, jeśli obrana przez nas technika czyszczenia zębów będzie niewłaściwa. Powinniśmy czyścić zęby z uwagą, wymiatając niejako z ich powierzchni bród, kamień czy resztki pokarmów. Nie można zbyt mocno przyciskać szczoteczki do powierzchni zębów, ponieważ może przynieść to negatywne skutki dla naszych zębów. Zniszczonego szkliwa nie będzie można odbudować, a zęby będą bardziej narażone na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych i bakterii chorobotwórczych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*