Krzywe zęby są wynikiem nieprawidłowego ustawienia zębów w łukach – w żuchwie i szczęce górnej. Można korygować ich położenie przy użyciu zróżnicowanych narzędzi ortodontycznych, m.in. stałego aparatu. Najczęściej noszą go dzieci i nastolatki, ale coraz więcej osób dorosłych decyduje się na przywrócenie swojemu uśmiechu odpowiedniego wyglądu właśnie za pośrednictwem leczenia ortodontycznego.
Dlaczego dorośli decydują się na aparat?
Główną przyczyną, dla której osoba dorosła leczy się ortodontycznie i decyduje na założenie stałego aparatu, jest krzywe uzębienie. Wielu pacjentów gabinetów ortodontycznych w młodości miało już krzywe zęby, ale ich rodzicom brakowało środków finansowych na sfinansowanie takiego leczenia. Teraz gdy sami są dorośli, mogą skorzystać z pomocy ortodonty dla uzyskania pożądanego wyglądu swojego uzębienia, ale nie tylko.
Niektórzy pacjenci odwiedzają gabinet ortodontyczny dlatego, że chcą zadbać o swoje zdrowie i poprawić komfort życia. Mogą dzięki aparatom stałym skorygować wady zgryzu przed planowanym leczeniem protetycznym, albo też pozbyć się wielu problemów z zębami, dziąsłami i szczękami. Noszenie aparatu ortodontycznego w wieku dorosłym może wspomagać leczenie paradontozy.
Szacuje się, że obecnie nawet 25 proc. wszystkich zabiegów ortodontycznych przeprowadza się właśnie u osób dorosłych. Jeszcze 20 lat temu pacjentami takich gabinetów były wyłącznie dzieci.
Jaki wiek pacjenta wyklucza stosowanie aparatu ortodontycznego?
Nie istnieje formalna granica, do której można założyć pacjentowi aparat stały na zęby. Coraz częściej ortodonci leczą nawet seniorów, ale należy mieć świadomość tego, że leczenie ortodontyczne aparatem stałym osoby dorosłej będzie trwało dłużej niż u nastolatka. Może być bardziej bolesne i wolniejsze, z uwagi na większe uwapnienia kości i mniejszą ich plastyczność.
Przeciwwskazaniem są choroby związane z obniżoną odpornością organizmu, przyjmowanie leków na osteoporozę, toczące się w jamie ustnej stany zapalne, czy choroby przyzębia. Jeśli cierpimy na cukrzycę lub zaburzenia hormonalne, przed założeniem aparatu dobrze jest odwiedzić swojego lekarza i zapytać go o zdanie w tym temacie.
Po założeniu aparatu należy pamiętać o znacznie częstszej konieczności mycia zębów przy użyciu dobrej pasty, np. Ajona.
Dodaj komentarz