Czy paski wybielające zęby działają?

Zęby można wybielać w profesjonalnym gabinecie dentystycznym lub kupić w drogerii paski wybielające oraz pastę z dużą ilością fluoru. Warto również kupić specjalny żel bądź lakier, którym maluje się zęby. Jeśli po stosowaniu preparatów wybielających, w buzi jest odczuwany dyskomfort, można stosować płukanki zmiękczające osad i kamień.

Sposoby na wybielenie zębów

Przed wybielaniem, warto ściągnąć z zębów kamień. Zabieg sprawi, że zęby staną się jaśniejsze. Osad można usunąć mechanicznie, podczas piaskowania lub ultradźwiękami. Zęby warto wybielić w gabinecie dentystycznym laserem lub stosując specjalne nakładki posmarowane żelem i zakładane na górną oraz dolną szczękę. Osoby, których nie stać na profesjonalny zabieg, mogą używać wybielające pasty do zębów zawierające fluor. Ponadto pasty wybielające o wiele łatwiej usuwają przebarwienia niż zwykłe pasty. Poza tym, popularne są również:

  • paski do zębów
  • żele
  • lakiery

W trakcie procesu wybielania warto unikać kolorowych napojów, szczególnie wina i kawy, oraz czerwonych warzyw (pomidora, papryki), ponieważ przebarwiają zęby.

Jak działają paski wybielające?

Paski wybielające zawierają nadtlenek wodoru, dzięki któremu można rozjaśnić zęby o 2-4 tony w trakcie 2-3 tygodni stosowania. Elastyczne paski przykleja się na zęby górne oraz dolne (od czwórek do czwórek) rano i wieczorem na ok. 20 minut. W zależności od tego, jaki efekt chce uzyskać osoba wybielająca zęby, proces nakładania pasków można powtarzać co 2-3 miesiące. Jednak warto uważać na jedzenie niektórych produktów spożywczych. Ważne jest stosowanie „białej” diety uwzględniającej artykuły, które nie zawierają barwiących składników (mleko, jajka, biały ser, jogurt naturalny, serek wiejski, woda mineralna, białe mięso).

Co zrobić w przypadku nadwrażliwości zębów?

Używanie środków wybielających zęby, w tym pasków, może doprowadzić do nadwrażliwości, która objawia się bolesną reakcją szczęki na zimne i gorące potrawy oraz napoje. Aby uniknąć nadwrażliwości, warto po każdym posiłku pić wodę mineralną oraz żuć bezcukrową gumę, która zneutralizuje kwaśny odczyn śliny. Zamiast szybkiego szorowania, warto myć zęby wolno i okrężnymi ruchami. Poza tym, zawarte w owocach cytrusowych oraz w napojach (kawie, winie, coca-coli) kwasy organiczne zmiękczają szkliwo doprowadzając do nadwrażliwości zębów. Z tego względu, warto odczekać z myciem zębów co najmniej pół godziny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*