Czy piercing szkodzi zębom?

piercingModa na ozdabianie ciała wszelkiego rodzaju kolczykami, czyli za pośrednictwem piercingu, trwa w najlepsze i jest coraz bardziej popularna również i w Polsce. Nie wystarczają już kolczyki w uszach, które tradycyjnie noszone są przez kobiety. Mężczyźni coraz częściej również przebijają ucho lub uszy kolczykami i noszą je na co dzień. Kolczykom można dziś umieścić w praktyce wszędzie. W najbardziej ekstremalnych przypadkach miłośnicy piercingu mają kolczyki założone dosłownie wszędzie. Bardzo częstą praktyką jest przebijanie w ramach piercingu języka. W przypadku ozdób noszonych na wargach – dolnej lub górnej albo w języku, należy liczyć się z tym, że stwarzają one niebezpieczeństwo dla naszych zębów.

Diastema nabyta

U małych dzieci często bywa tak, że zęby górne jedynki nie stykają się ze sobą, tylko występuje pomiędzy nimi przestrzeń. Nazywana jest ona diastemą i dzięki aparatom ortodontycznym może ona zostać zniwelowana. Co ciekawe, poprzez złe nawyki nabyte w przypadku noszenia kolczyka w języku, można nabawić się diastemy. Często osoby noszące taki kolczyk wkładają go pomiędzy zęby, tworząc nieestetyczną przerwę. W konsekwencji, będzie trzeba założyć aparat ortodontyczny poddając się długoterminowemu leczeniu u ortodonty, pociągającego za sobą wysokie koszty.

Jak ich uniknąć? Najlepiej nie robiąc sobie w ogóle piercingu w obrębie jamy ustnej. Co więcej, kolczyk w języku obijający się o zęby i dziąsła, np. w trakcie uprawiania sportu, może uszkodzić zęby. Przy silnym uderzeniu szkliwo może popękać. Zęby są w takim przypadku znacznie bardziej narażone na ścieranie i inne uszkodzenia. Nie zapominajmy jednocześnie o zwiększonym ryzyku wystąpienia krwotoku czy infekcji.

Jak czyścić zęby osoby z kolczykiem w ustach?

Zęby w takim przypadku wymagają jeszcze większej uwagi, niż w przypadku, gdy pacjent w ogóle nie ma kolczyków w ustach lub na wargach. Kolczyk na języku utrudnia usuwanie z jego powierzchni nalotu, a co za tym idzie – chorobotwórczych bakterii. Należy powiedzieć, że w takich przypadkach warto skorzystać co najmniej dwa – trzy razy dziennie z pasty Ajona, dla utrzymania właściwej higieny jamy ustnej. Ponadto, przy uprawianiu sportu – bieganiu, czy jazdy na rowerze, warto wyjąć na ten czas kolczyk z ust.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*