Czy ubytki zębowe mogą być dziedziczne?

rodzina zębyWydaje się całkowicie absurdalnym to, że można by dziedziczyć stan uzębienia po rodzicach. Czy jeśli nasza mama lub tata miał wiele ubytków w zębach, my również będziemy na nie skazani? Niekoniecznie, o ile od najmłodszych lat będziemy dbali o higienę jamy ustnej. Niemniej jednak, w dużej mierze częste psucie zębów może być dziedziczne. Jak to możliwe?

Różne powody problemów z zębami

Psucie zębów może mieć zróżnicowane podłoże. Nasze zęby mogą psuć się na przykład dlatego, że nie dbamy odpowiednio o higienę jamy ustnej i nie odwiedzamy regularnie gabinetu dentystycznego. W przeważającej ilości przypadków wystarczyłoby, aby dana osoba czyściła zęby pastą Ajona, skutecznie usuwającą do 100% bakterii bytujących w jamie ustnej, w celu uzyskania pożądanych rezultatów w postaci zdrowych zębów. Pasta Ajona właściwie zadba o nasze zęby, zakładając, że będziemy je czyścić co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym większym posiłku. Dzięki temu na naszych zębach nie będą rozwijać się chorobotwórcze bakterie.

Inne kwestie wpływające na zdrowie zębów

Bywa, że higiena jamy ustnej jest zachowana, a i tak zęby psują się. Może być to wynikiem przyjmowanych leków, zwłaszcza sterydowych. Po każdym przyjęciu dawki leków tego typu trzeba zadbać o wyczyszczenie zębów i zapewnienie sobie dostępu do wody do picia, aby zminimalizować negatywne skutki działania sterydów na zęby.

Niektóre wrodzone choroby szkliwa i zębów powodują, że nasze uzębienie może być bardziej podatne na rozwój chociażby próchnicy. Wynika to m.in. ze słabszego zmineralizowania tkanek twardych zęba. Wrodzona podatność na próchnicę wynika czasem z niewłaściwej ilości i proporcji minerałów w organizmie, zwłaszcza wapnia i fosforu.

Istnieją osoby, które mają genetycznie zwiększoną podatność na próchnicę. Polega to na tym, że jeśli rodzice zmagają się z tym problemem, duże prawdopodobieństwo tego, że ich dziecko również będzie musiało walczyć z próchnicą. W tym względzie można powiedzieć, że problemy z zębami mogą być dziedziczne.

Jeśli przyjmiemy, że zasadniczą przyczyną pojawiania się chorób zębów i dziąseł jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, wówczas będziemy mogli w sposób efektywny walczyć z problemem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*