Statystyki dotyczące zdrowia jamy ustnej małych pacjentów w Polsce nie są pozytywne. Szacuje się, że nawet 9 na 10 dzieci ma próchnicę i kwalifikuje się do jej leczenia. Można zmniejszyć znacznie ryzyko wystąpienia próchnicy na zębach bocznych, których budowa sprzyja powstawaniu ubytków i ich rozwojowi, dzięki lakowaniu zębów. Na czym polega ten zabieg i kiedy warto go wykonać?
Jak atakuje próchnica?
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej jest głównym czynnikiem sprawczym, winnym rozwojowi próchnicy w jamie ustnej. Jeśli nie czyścimy zębów co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona, nie możemy się dziwić, że w naszej jamie ustnej rozwinęła się próchnica. Atakuje ona przede wszystkim głębokie bruzdy, które naturalnie znajdują się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. To nich zatrzymują się resztki pokarmu, którymi żywią się bakterie próchnicy. Szkliwo powinno być dla nich naturalną barierą, ale w bruzdach jest ono cieńsze, niż np. na bocznych i zewnętrznych powierzchniach zęba. Dlatego warto je wzmacniać właśnie za pomocą lakowania. Jest ono szczególnie polecane dla dzieci, u których dopiero wyżynają się zęby stałe. Zawierają one bowiem mniej składników mineralnych, dlatego są bardziej narażone na próchnicę.
Na czym polega lakowanie?
Lakowanie jest prostym zabiegiem stomatologicznym, który pozwala na ochronę nowych zębów stałych w jamie ustnej dziecka przed próchnicą. Polega ono na uszczelnieniu bruzd i ich izolacji od niekorzystnych czynników zewnętrznych powodujących próchnicę. Fluor zawarty w laku nakładanym na zęby, dodatkowo je wzmacnia.
Można powiedzieć, że lakowanie to uszczelnianie nierównej powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Najlepiej przeprowadzić ten zabieg od razu po wyrżnięciu się u dziecka zębów stałych. Dentysta ma wówczas pewność, że nie zostały one zajęte przez próchnicę.
Rodzice nie muszą martwić się tym, że zabieg będzie bolesny dla dziecka. Nic podobnego. Lakowanie wykonuje się podczas normalnych wizyt stomatologicznych, w miarę pojawiania się kolejnych zębów stałych w buzi dziecka, choć niekiedy lakuje się nawet zęby mleczne, czy otwory ślepe w stałych górnych dwójkach.
Z powodzeniem zabieg lakowania można wykonać u dzieci w wieku 2-4 lat. Jest krótki, bezbolesny i skuteczny.
Dodaj komentarz