Czy warto skorzystać z protez ruchomych?

koronkiProtetycy stomatologiczni wykonują swoją pracę w celu uzupełniania utraconego przez pacjentów uzębienia, a także dla przywrócenia naturalnych funkcji jamie ustnej. Dzięki protezom wykonywanym na indywidualne zamówienie pacjentów można przywrócić estetyczny uśmiech i sprawić, że dana osoba będzie bardziej pewna siebie w kontaktach społecznych. Utrata zębów może być spowodowana wieloma czynnikami, między innymi niewłaściwą lub niepełną higieną jamy ustnej. Należy pamiętać, że dentyści zalecają czyszczenie zębów co najmniej dwa razy dziennie przy zastosowaniu odpowiedniej pasty, np. Ajona. Jeśli nie dopełniamy tych elementarnych zasad higieny jamy ustnej, musimy liczyć się z rozwojem wielu chorób zębów i dziąseł. W efekcie pacjenci przedwcześnie tracą zęby i muszą je w pewien sposób uzupełnić. Do tego celu mogą posłużyć protezy ruchome. Czy warto z nich skorzystać?

Charakterystyka protez ruchomych

Cechą szczególną protez ruchomych jest to, że pacjent może w dowolnym momencie wyjąć protezę z jamy ustnej, np. do czyszczenia. Protezy ruchome nie są mocowane na stałe na zębach pozostałych w szczęce czy żuchwie pacjenta, tylko przytwierdzane np. przy użyciu zaczepów. Są one stosowane w przypadku braku możliwości wykonania stałego uzupełnienia protetycznego typu implant czy most protetyczny. Niewątpliwie też protezy ruchome mają tą zaletę, że są znacznie tańsze od implantów.

Rodzaje protez ruchomych

W gabinetach dentystycznych i pracowniach protetycznych wykonywane i zalecane są do użycia przez pacjentów różne typy protez ruchomych, wśród których wymienia się:

• Protezy szkieletowe – częściowe lub sztywne protezy, które wykonywane są u pacjentów posiadających własne zęby, do których można mocować sztuczne zęby osadzone np. a różowym akrylu lub metalowym szkielecie. Jest to tzw. proteza fizjologiczna, tania dla pacjenta.

• Protezy Acetalowe – częściowe i elastyczne protezy wykonane z elastycznych tworzyw, które nie urażają śluzówki jamy ustnej. Klamry na zębach wykonuje się w kolorze dziąseł lub zębów, w zależności od tego, gdzie są one umiejscowione.

• Protezy szkieletowo-nylonowe – sztywno-elastyczne, częściowe protezy, w których występuje elastyczne tworzywo-nylon.

• Protezy nylonowe lub akrylopolimerowe częściowe – wykonane z elastycznego tworzywa Acronu protezy, które można wykorzystać jeśli pacjent posiada co najmniej 1-3 własne, zdrowe zęby. Jest to proteza kosmetyczna, stanowiąca najlepszą alternatywę dla tradycyjnej, niewygodnej protezy akrylowej.

• Proteza hybrydowa – całkowita proteza, stosowana w przypadku braku uzębienia u pacjenta, dopasowana do jamy ustnej i stabilna. Jest ona jak najbardziej komfortowa w użyciu.

• Protezy akrylowe – całkowite lub częściowe protezy zębowe, które mają niestety wiele wad, ale są bardzo tanie. Często się łamią, mogą wywoływać reakcje alergiczne i otarcia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*