Czy wybielanie zębów może być niebezpieczne?

dziąsłaBiałe, równe zęby są wizytówką człowieka. Rozciągnięte w uśmiechu potrafią zjednywać sympatię nieznajomych i pomagają w prowadzeniu przeróżnych negocjacji. Dbając o stan swojego uzębienia dbamy więc automatycznie o swój wizerunek. Dlatego warto jest czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie przy użyciu polecanej przez dentystów pasty do zębów. Może to być pasta Ajona, która szybko usunie bakterie chorobotwórcze z całej naszej jamy ustnej, przy krótkim szczotkowaniu zębów. Bywa jednak, że nawet dbając o stan zdrowotny zębów, mają one nieestetyczny kolor. Może to być uwarunkowane genetycznie, ale również może wynikać z negatywnych nawyków człowieka – picia kawy, wina, napojów kolorowych czy palenia papierosów. Z czasem więc możemy uznać, że jedynie poprzez chemiczne wybielanie zębów możemy uzyskać pożądany wygląd uśmiechu. Czy przeprowadzając taki zabieg narażamy się na niebezpieczeństwo? Jakie negatywne skutki wybielania są identyfikowane przez pacjentów i stomatologów?

Racjonalne wybielanie

Jeśli wybielamy zęby w renomowanym gabinecie stomatologicznym, u dentysty, który zna się na zabiegach, które wykonuje, nie powinniśmy obawiać się wybielania. Nasze zęby staną się bielsze i ładniejsze. Zupełnie inaczej kwestia ta wygląda w przypadku, gdy dana osoba przesadza i zabiegom wybielania poddaje się z większą niż wskazana częstotliwością. Na przykład ma to miejsce wtedy, gdy prócz wybielania u stomatologa stosujemy pasty wybielające i produkty przeznaczone do domowego użytku. Wtedy musimy liczyć się z tym, że zabiegi te zamiast wybielić kość zębów, mogą okazać się dla naszego uzębienia bardzo negatywne. Mogą między innymi doprowadzić do niszczenia szkliwa i naruszenia struktury wnętrza zębów.

Czym grozi nadmierne wybielanie zębów?

Jeśli zbyt często wybielamy zęby lub nawet jesteśmy od tego typu zabiegów uzależnieni, nasze zęby nie będą białe, ale mogą być przeźroczysto-niebieskie, z uwagi na wyżarcie szkliwa przez preparaty czynne, znajdujące się w substancjach wybielających. Znaczne uszkodzenia szkliwa to najczęstszy negatywny przejaw wybielania.
Kategorycznie wszystkie procesy wybielania zębów powinny być zawsze nadzorowane przez wykwalifikowanego lekarza stomatologa.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*