Czy zakładanie licówek jest bolesne?

koronkiPiękne, równe zęby są ozdobą każdego uśmiechu. Niestety, ale nie wszystkich z nas natura obdarzyła takim uzębieniem. Zmagamy się więc z przebarwieniami, nalotem, kamieniem nazębnym, krzywym zgryzem czy z licznymi chorobami zębów i dziąseł, co negatywnie wpływa na ich estetykę. Takie defekty nie są udziałem jedynie zwyczajnych ludzi, ale i gwiazd ekranu. Te ostatnie jednak muszą zawsze wyglądać doskonale, dlatego decydują się, nawet w bardzo młodym wieku, na zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej. Jednym z nich jest założenie licówek ceramicznych. Zabieg ten skutkuje uzyskaniem pięknego uśmiechu i białych, równych zębów. Czy jednak tego rodzaju zabiegi wiążą się z dolegliwościami bólowymi? Czy są wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym?

Podstawowy zabieg stomatologii estetycznej

O ile chirurgia plastyczna, czy ogólnie medycyna estetyczna, nakierowane są na likwidację defektów urodowych różnego rodzaju, o tyle stomatologia estetyczna skupia się jedynie na kwestiach dotyczących jamy ustnej i dąży do uzyskania równych, białych zębów.

Jednym z podstawowych zabiegów, jakie wykonywane są w ramach stomatologii estetycznej jest zabieg założenia licówek ceramicznych. Jest on zasadniczo bardzo prosty, ponieważ polega na naklejeniu na powierzchnię zębów nakładek ceramicznych. Każda licówka to bardzo cienka płytka wykonana z wytrzymałego materiału ceramicznego. Licówki polecane są osobom, które mają nieestetyczne uzębienie – żółte lub brązowe zęby, duże szpary pomiędzy zębami, czy też ich uzębienie jest nierówne. Licówki nakłada się na przednie zęby szczęki górnej i dolnej, po zewnętrznej stronie. Dzięki nim uśmiech jest pełny i piękny, a pacjent nie musi przejmować się przebarwieniami zębów.

Większość wad estetycznych zębów może być z powodzeniem likwidowana przy użyciu licówek. Niemniej nie można ich stosować, jeśli pacjent cierpi na choroby dziąseł, np. ma paradontozę, albo ma mocno zniszczone szkliwo lub zgrzyta zębami.

Czy to boli?

Większość pacjentów przed podjęciem decyzji o założeniu licówek zastanawia się, czy taki zabieg jest bolesny. Możemy wszystkich uspokoić, że przyklejanie licówek w ogóle nie boli. Przed ich nałożeniem na zewnętrzną część zęba, uzębienie pacjenta musi zostać dokładnie oczyszczone. Następnie zęby są szlifowane, co dokonywane jest w znieczuleniu miejscowym.