Czy zdrowe zęby mogą boleć?

Ból zębów często bywa trudny do zniesienia, nawet przy zażyciu silnych leków przeciwbólowych. Wiele osób sądzi, że żeby bolą tylko te osoby, które nie dbają o nie w najmniejszej mierze. Nie jest to jednak do końca prawdą. Oczywiście, istnieje większe prawdopodobieństwo tego, że zęby będą bolały osoby, które nie stosują się do elementarnych zasad higieny jamy ustnej niż te, które myją zęby co najmniej dwa razy dziennie przy zastosowaniu dobrej pasty, np. Ajona. Pasta Ajona likwiduje w krótkim czasie do 100% szkodliwych dla zdrowia całej jamy ustnej bakterii. Niestety, czasem bywa i tak, że pomimo mycia zębów regularnie, nasze zęby i tak zaczynają boleć i wcale nie musi być to objawem ich psucia się.

Niewłaściwe czyszczenie zębów

Wielu pacjentów dentystów dziwi się, że pomimo częstego czyszczenia zębów, i tak zaczynają się one psuć i bolą. Może to być jednak spowodowane tym, że pacjent niewłaściwie czyści zęby. Nie używa dobrej pasty, albo czyści zęby zbyt krótko, używając do szczotkowania ich powierzchni zbyt miękkiej albo zbyt twardej szczoteczki. Często też zapominamy o konieczności wyczyszczenia nie tylko zębów, ale też języka, na którym powstaje i bytuje bardzo wiele chorobotwórczych bakterii. Pozostawione na języku łatwo osiadają na zębach, przyczyniają się do narastania płytki nazębnej i powstawania próchnicy.

Zdrowe zęby i ból

Dolegliwości bólowe mogą dotyczyć także i tych osób, które mają z pozoru całkiem zdrowe zęby. Może to być spowodowane nadwrażliwością zębów, a raczej miazgi zębowej, dobrze unerwionej, na kontakt z zimnymi, gorącymi lub słodkimi posiłkami i napojami.

Innym powodem bólu zdrowych zębów jest wysokie ciśnienie panujące w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Często pacjenci skarżą się na ból zębów podczas lotu samolotem. Dolegliwości bólowe nasilają się w miarę wzrostu wysokości lotu. Przyczyną tego stanu rzezy jest to, że nieprawidłowe wypełnienie kanałów zębowych doprowadza do uwięzienia pęcherzyków powietrza, które z kolei w warunkach gwałtownej zmiany ciśnienia powodują rozpieranie tkanek około wierzchołkowych i wyzwalają ból. Dolegliwości odczuwalne są podczas lotów na dużych wysokościach, podobnie jak podczas nurkowania głębinowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*