Czy zęby mleczne trzeba wyrywać?

helloween-1021366_640Zęby mleczne w przeciwieństwie do zębów stałych, służą nam przez stosunkowo krótki okres w życiu. Wyrzynają się już od okresu niemowlęcego, aż do 2-3 lat. Mleczaki to 20 zębów, od tzw. jedynki do piątki, na każdym łuku zębowym. Kiedy zęby stałe zaczynają wypychać ku górze dziąsło, mleczaki zaczynają się ruszać, ponieważ tracą swoje płytkie korzenie. Czy należy się ich pozbywać w gabinecie dentystycznym, poprzez wyrywanie?

Wypadanie mleczaków naturalnym procesem

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że zęby mleczne wypadają. Proces ten, w zależności od dziecka, rozpoczyna się w okolicach 5-6 roku życia i kończy, kiedy dziecko ma około 12-13 lat. Nie można wskazać sztywnych ram wiekowych wypadania zębów mlecznych, ponieważ w różnym okresie życia dziecka mleczaki pojawiają się w jamie ustnej.

Uwaga! O zęby mleczne dziecka trzeba dbać w taki sam sposób, jak o zęby stałe u dorosłego człowieka. Nie ma przy tym znaczenia to, że zęby te prędzej czy później wypadną. Kondycja zębów mlecznych wpływa na to, jaką strukturę, trwałość i twardość będą miały zęby stałe dziecka i na jak długo mu posłużą bez śladów próchnicy.

Zaleca się szczotkowanie zębów mlecznych co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, z zastosowaniem dobrej pasty, np. Ajona, która szybko usunie chorobotwórcze bakterie, przyczyniające się do powstawania próchnicy. Dużym błędem rodziców jest brak nauki dziecka higieny jamy ustnej. W efekcie zęby mleczne mogą szybko zacząć się psuć, zwłaszcza że ich szkliwo jest słabiej zmineralizowane niż w przypadku zębów stałych, dlatego jest bardziej odporne na działalność bakterii.

Czy wyrywać mleczaki ?

Kiedy zęby mleczne zaczynają się chwiać, pojawia się dylemat, czy poczekać, aż same wypadną, wyrwać je w warunkach domowych czy też dokonać ekstrakcji zęba w gabinecie dentystycznym? Na pewno nie należy zbyt wcześnie wyrywać trzonowców mlecznych u dzieci poniżej 7-8 roku życia. Może to doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, np. do stłoczeń wtórnych, asymetrii i nasilenia istniejących wad zgryzu u dziecka. Jeśli jednak ząb mocno się rusza, a mały pacjent nie chce go samodzielnie wyrwać i jednocześnie rodzic obawia się, że połknie ząb podczas snu, lepiej poradzić się dentysty. Jeśli uzna to za stosowne, usunie zęba po uprzednim znieczuleniu miejscowym.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*