Czym grozi piercing w jamie ustnej?

piercingW gabinetach kosmetycznych, czy w wyspecjalizowanych salonach piercingu, można przebić kolczykiem właściwie każdą część ciała. Popularny jest piercing w obrębie jamy ustnej. Kolczyki zakłada się w języku, a także na wargach. Bez wdawania się tutaj w kwestie estetyki, trzeba powiedzieć, że z punktu widzenia stomatologicznego takie zabiegi upiększające są bardzo ryzykowne i stwarzają warunki m.in. do rozwoju potencjalnie groźnych infekcji.

Niebezpieczeństwo dla śluzówki i zębów

Największe niebezpieczeństwo powstania mechanicznych uszkodzeń u osób lubujących się w piercingu jamy ustnej, istnieje dla śluzówki oraz dla samych zębów. Tak samo niebezpieczne są dla nich kolczyki umieszczane na języku i w języku, jak i na wargach, w policzku czy ozdoby wykonane z metalu lub syntetyku. Nawet przy prawidłowej higienie jamy ustnej i stosowaniu takich past jak Ajona, która szybko usuwa z jamy ustnej wszelkie chorobotwórcze bakterie oraz przy korzystaniu z kolczyków wysokiej jakości, można nabawić się poważnych problemów.

Możliwe problemy

Systematyczne uderzanie kolczyka w wardze lub w języku o zęby lub pocieranie po niej, prowadzi do mechanicznego uszkodzenia zębów i ich szkliwa. Można nabawić się miejscowego osłabienia zewnętrznej warstwy mineralnej zęba. Może też dojść do odłamania fragmentu zęba i pęknięcia szkliwa, gdzie łatwo rozwinie się w powstałych mikroszczelinach próchnica.

Poprzez stopniowe ścieranie szkliwa przy pocieraniu zębów kolczykiem, dochodzi do odsłonięcia ujścia kanalików zębinowych i nadwrażliwości na bodźce fizyczne i chemiczne. Zęby zaczynają boleć w kontakcie z czymś kwaśnym, słodkim, ciepłym lub zimnym.

Kolejnym problemem, z jakim może zmagać się osoba z piercingiem, jest uszkodzenie dziąseł, obniżanie się ich linii i paradontoza. Kolczyk może drażnić tkankę dziąsła, powodując stan zapalny obejmujący coraz głębiej położone tkanki. Nieleczone stany zapalne mogą prowadzić do paradontozy i do utraty zębów.

Najpoważniejszym kłopotem są ostre i przewlekłe stany zapalne śluzówki jamy ustnej, które mogą stać się przyczyną nowotworów. Skutkiem ostatecznym może być rak jamy ustnej lub rak języka.