Czym grozi piercing w jamie ustnej?

piercingW gabinetach kosmetycznych, czy w wyspecjalizowanych salonach piercingu, można przebić kolczykiem właściwie każdą część ciała. Popularny jest piercing w obrębie jamy ustnej. Kolczyki zakłada się w języku, a także na wargach. Bez wdawania się tutaj w kwestie estetyki, trzeba powiedzieć, że z punktu widzenia stomatologicznego takie zabiegi upiększające są bardzo ryzykowne i stwarzają warunki m.in. do rozwoju potencjalnie groźnych infekcji.

Niebezpieczeństwo dla śluzówki i zębów

Największe niebezpieczeństwo powstania mechanicznych uszkodzeń u osób lubujących się w piercingu jamy ustnej, istnieje dla śluzówki oraz dla samych zębów. Tak samo niebezpieczne są dla nich kolczyki umieszczane na języku i w języku, jak i na wargach, w policzku czy ozdoby wykonane z metalu lub syntetyku. Nawet przy prawidłowej higienie jamy ustnej i stosowaniu takich past jak Ajona, która szybko usuwa z jamy ustnej wszelkie chorobotwórcze bakterie oraz przy korzystaniu z kolczyków wysokiej jakości, można nabawić się poważnych problemów.

Możliwe problemy

Systematyczne uderzanie kolczyka w wardze lub w języku o zęby lub pocieranie po niej, prowadzi do mechanicznego uszkodzenia zębów i ich szkliwa. Można nabawić się miejscowego osłabienia zewnętrznej warstwy mineralnej zęba. Może też dojść do odłamania fragmentu zęba i pęknięcia szkliwa, gdzie łatwo rozwinie się w powstałych mikroszczelinach próchnica.

Poprzez stopniowe ścieranie szkliwa przy pocieraniu zębów kolczykiem, dochodzi do odsłonięcia ujścia kanalików zębinowych i nadwrażliwości na bodźce fizyczne i chemiczne. Zęby zaczynają boleć w kontakcie z czymś kwaśnym, słodkim, ciepłym lub zimnym.

Kolejnym problemem, z jakim może zmagać się osoba z piercingiem, jest uszkodzenie dziąseł, obniżanie się ich linii i paradontoza. Kolczyk może drażnić tkankę dziąsła, powodując stan zapalny obejmujący coraz głębiej położone tkanki. Nieleczone stany zapalne mogą prowadzić do paradontozy i do utraty zębów.

Najpoważniejszym kłopotem są ostre i przewlekłe stany zapalne śluzówki jamy ustnej, które mogą stać się przyczyną nowotworów. Skutkiem ostatecznym może być rak jamy ustnej lub rak języka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*