Czym jest agenezja?

helloween-1021366_640Pod pojęciem agenezja uzębienia należy rozumieć wadę wrodzoną, polegającą na braku zębów i ich zawiązków. Inaczej schorzenie to nazywane jest anodoncją. Może dotyczyć zarówno pojedynczego zęba, jak i nawet w skrajnych przypadkach całego uzębienia. Jest to jedna z najczęstszych wad, ponieważ agenezja części uzębienia stałego dotyczy nawet 20 proc. światowej populacji, choć pewnie mało kto z nas zdaje sobie z tego faktu sprawę.

Skąd się bierze taka wada?

Agenezja może mieć złożone podłoże i czasem wynika z pochodzenia samej tkanki embrionalnej. Agenezja uzębienia może łączyć się z innymi wadami, dotyczącymi wymiarów i form innych zębów czy z opóźnieniami w wyrzynaniu się zębów.
Co ciekawe, zauważalna jest dziedziczność takiej anomalii u dzieci z tego samego pokolenia. Rodzeństwo może cierpieć na tę samą wadę, albo też np. u siostry osoby, która nie ma zęba w wyniku agenezji, występuje ząb znacznie mniejszy od pozostałych.

Jak postawić diagnozę?

Można podejrzewać, że nasze dziecko ma agenezję zębów mlecznych, jeśli wyrżnął mu się nowy ząb i w odstępie 8-12 miesięcy nie pojawił się ten sam ząb z drugiej strony szczęki lub żuchwy. Dla potwierdzenia diagnozy warto wybrać się do ortodonty, który sprawdzi stan uzębienia małego pacjenta. Podejrzenie agenezji pojawia się wówczas, kiedy ujawni się brak jednego lub kilku zębów. Niemniej, aby postawić pełną diagnozę stanu uzębienia pacjenta, konieczne jest wykonanie radiografii – zdjęcia panoramicznego łuku zębowego. Pozwoli ono na ocenę i na policzenie powstających zarodków w kościach żuchwy i szczęki oraz na zweryfikowanie ich rzeczywistych braków.

W ustalaniu diagnozy stomatolog lub ortodonta biorą pod uwagę wiek dziecka oraz okres mineralizacji zarodków zębowych.

Jak leczyć agenezję?

W przypadku stwierdzenia u dziecka agenezji, powinno się zasięgnąć rady u specjalisty, jaką terapię podjąć. Być może w przyszłości będzie można uzupełnić brakujące zęby implantami. Do czasu pełnego wykształcenia się kości szczęki i żuchwy pacjenta, nie pozostaje mu nic innego, jak zadbać o zęby. Konieczne jest ich czyszczenie co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem z zastosowaniem dobrej pasty, takiej jak Ajona.

Dzieci z agenezją powinny pozostawać pod stałą kontrolą lekarza ortodonty, który zaprojektuje odpowiedni aparat na zęby, aby nie krzywiły się w wyniku braku oparcia w niektórych zębach sąsiednich.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*