Pod pojęciem fobii należy rozumieć ogół lęków, jakie miewają osoby mające pewne zaburzenia psychiczne. Jedni boją się pająków, inni krwi, czy dużych przestrzeni, albo zamkniętych, małych pomieszczeń. Jeszcze inni mogą odczuwać zupełnie nieuzasadniony lęk przed dentystą. Właśnie taką fobię nazywamy dentofobią. Dentofobia może być głęboko zakorzeniona w świadomości człowieka i często wynika ze strachu przed dentystą, który został ugruntowany już we wczesnym dzieciństwie.
Czy dzieci boją się dentysty?
Dziecko jest ciekawe świata i chce go odkrywać. Jeśli rodzic jednak zacznie od najwcześniejszego dzieciństwa straszyć swoją pociechę np. dentystą, może zbudować w niej poczucie silnego strachu przed wizytą u stomatologa. Pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym jest kluczowa dla przyszłego stosunku danej osoby do dentysty i regularnych wizyt stomatologicznych. Maluch powinien być przygotowany do spotkania z dentystą. W przeciwnym wypadku może się okazać, że dziecko będzie bało się dentysty, a lęk ten może zostać przeniesiony do życia jako osoba dorosła.
Większość pacjentów obawia się wizyt dentystycznych. Unika więc badania i nawet przeglądów okresowych uzębienia. W momencie, kiedy wizyty nie da się uniknąć, może ona być nieprzyjemna i wiązać się z wieloma dolegliwościami bólowymi. U dzieci nie powinno tak być, o ile rodzice zadbają nie tylko o właściwe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty, ale również o regularną higienę jamy ustnej. Dobrze jest w tym celu sięgnąć po pastę Ajona, bez fluoru w swoim składzie, co dla dziecka może być bardzo korzystne. Nadmiar tego pierwiastka w organizmie dziecka może wpływać na nie niekorzystnie.
Czy to już dentofobia?
Możemy nie lubić wizyt u dentysty, albo odczuwać strach przed takimi wizytami, ale nie jest to równoznaczne z tym, że można u nas zdiagnozować dentofobię. O takim schorzeniu można mówić, jeśli odczuwany lęk jest wszechogarniający i przyczynia się do unikania interwencji dentystycznych w zasadzie za wszelką cenę, tak długo, jeśli jest to możliwe. Efektem dentofobii jest na ogół bardzo zły stan uzębienia pacjenta, który może nawet dbać o zęby w należyty sposób, ale bez konsultacji regularnych z dentystą nie może wyłapać np. zmian próchniczych w jamie ustnej.
Dentofobia na ogół ma swoje korzenie w bolesnych doświadczeniach z dzieciństwa. Jeśli dziecko podczas pierwszych wizyt u stomatologa będzie odczuwało ból, lub rodzic będzie straszył swoją pociechę dentystą, na pewno może to przyczynić się do wzrostu poziomu odczuwalnego strachu przed spotkaniem z dentystą.
Dodaj komentarz