Czym jest dysplazja ektodermalna?

stomatologia_19-128071Standardowe wytyczne dotyczące higieny jamy ustnej obejmują dbanie o zęby podczas codziennego ich szczotkowania – co najmniej rano i wieczorem, przy użyciu dobrej pasty do zębów. Może to być pasta Ajona, którą z powodzeniem wykorzystują do szczotkowania zębów i dorośli i dzieci, a nawet kobiety ciężarne, jako że w jej składzie nie ma fluoru. Nadmiar tego pierwiastka w organizmie człowieka może być szkodliwy. Profilaktyka zdrowotna w zakresie jamy ustnej obejmuje również regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Dzięki nim można w porę zauważyć ubytki zębowe lub symptomy innych chorób zębów. Zalicza się do nich dysplazję ektodermalną, która jednak występuje niezwykle rzadko.

Czym jest to schorzenie?

Dysplazja ektodermalna jest rzadką chorobą genetyczną, której istotą jest zaburzenie rozwojowe zewnętrznego listka zarodkowego, z którego powstaje nasz organizm. Konsekwencją występowania u pacjenta tego zaburzenia jest między innymi nieprawidłowy rozwój zębów, ale nie tylko. Zaburzenia dotyczą ponadto rozwoju włosów, paznokci i gruczołów skórnych. Dysplazję ektodermalną diagnozuje się z częstością od 1 na 10 000 do 1 100 000 urodzeń. Częściej cierpią na nią chłopcy niż dziewczęta.

Zmiany w obrębie zębów

Jeśli chodzi o jamę ustną i konsekwencje występowania u pacjenta dysplazji ektodermalnej, to w przebiegu choroby dochodzi do nieprawidłowego rozwoju zębów. Mają one charakterystyczny, stożkowaty kształt i są nieprawidłowo rozstawione. Mają osłabione szkliwo, dlatego częściej ulegają zakażeniom i są narażone na próchnicę. Choroba utrudnia przeżuwanie pokarmów, a w niektórych przypadkach je uniemożliwia, zaś pacjent skazany jest na korzystanie ze sztucznej szczęki, nawet w młodym wieku.

Brak uzębienia w przebiegu dysplazji ektodermalnej powoduje, że opadają kąciki ust i dochodzi do wywinięcia wargi dolnej.

Chorobę można rozpoznać po objawach, podczas pogłębionego wywiadu z pacjentem lub przy wykonywaniu badań radiologicznych i laboratoryjnych. Ostateczne rozpoznanie wymaga wykonania badan genetycznych pacjenta.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*