Czym jest ekstrakcja zęba?

Problemy z zębami mogą mieć różną postać. Choć w większości sytuacji mamy do czynienia z niewielkimi ubytkami, których stosunkowo łatwo się pozbyć, niekiedy leczenie wymaga interwencji z zakresu chirurgii stomatologicznej. W bardzo poważnych przypadkach konieczna może być nawet ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Choć stomatolog zawsze będzie starał się uniknąć ostatecznego rozwiązania, czasami jest to jedyne wyjście. Co warto wiedzieć na temat samego zabiegu?

Na czym dokładnie polega ekstrakcja?

Ekstrakcja to zabieg chirurgiczny, podczas którego lekarz usuwa ząb z zębodołu. Warto zaznaczyć, że usunięcia dokonuje się wyłącznie w sytuacji gdy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne i nie ma możliwości podjęcia innych kroków. Zanim zabieg zostanie przeprowadzony, stomatolog przeprowadzi dokładny wywiad lekarski, tak aby wykluczyć ewentualne alergie na stosowane środki znieczulające. W zdecydowanej większości przypadków wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Na jego podstawie określa się faktyczny stan zęba oraz planuje przebieg całego procesu. Stomatolog wykonuje zabieg przy znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu zęba, zakładane są szwy.

W jakich przypadkach zaleca się usunięcie zęba?

  • Gdy mamy do czynienia z tzw. zębem zatrzymanym. Najczęściej są to ósemki.
  • W sytuacji gdy występuje zapalenie miazgi ósemek.
  • Przy bardzo silnej próchnicy, jeśli nie ma możliwości podjęcia leczenia i odbudowy szkliwa.
  • Gdy ząb jest położony poza łukiem i jednocześnie nie można przeprowadzić leczenia ortodontycznego.
  • Gdy pacjent ma problem z nawracającymi ropniami przyzębnymi, które nie reagują na leczenie.

Wyżej wymieniona lista nie jest oczywiście zamknięta. Usunięcie zęba może być konieczne również w sytuacji gdy pacjent uległ wypadkowi i złamał szczękę, a zęby uniemożliwiają ustawienie kości.

Kiedy nie wykonuje się ekstrakcji?

W niektórych przypadkach ekstrakcja jest bezwzględnie zabroniona. Dotyczy to pacjentów, u których zęby znajdują się w guzie nowotworowym lub naczyniaku, ewentualnie w ich pobliżu. Przeciwwskazaniem jest także m.in. opryszczka, choroby zakaźne, owrzodzenia, problemy z nadciśnieniem oraz szczękościsk. Po wykonaniu ekstrakcji, powrót do pełni sił trwa kilka dni. W tym czasie zdecydowana większość pacjentów przyjmuje środki przeciwbólowe oraz korzysta z zimnych okładów. Należy pamiętać także o bardzo delikatnej pielęgnacji jamy ustnej.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog z Poznania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*