Czym jest ekstrakcja zęba?

dentyNasze zęby często są naszą wizytówką, o czym świadczy biały uśmiech i równe zęby w dwóch symetrycznych rzędach. Niestety, natura wielu z nas nie obdarzyła takimi zębami, co na szczęście w dzisiejszych czasach na szereg różnych sposobów można skorygować, przykładowo stosując aparat korekcyjny ortodontyczny. Można też zafundować sobie porcelanowe licówki, czy wymienić stare, zniszczone zęby na nowe implanty. Często wystarczy jednak od najmłodszych lat po prostu zadbać o zęby, żeby móc chwalić się swoim pięknym uśmiechem. Niestety, często zapominamy o tak oczywistej rzeczy, jak mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie po 3 minuty dziennie. Co robić, aby zachować zęby w dobrej kondycji i czego nie robić? Czym jest ekstrakcja zęba i czy należy się jej obawiać?

Pojęcie ekstrakcji

Pod obcobrzmiącym pojęciem ekstrakcji zęba kryje się po prostu jego usunięcie, czy wyrwanie. Dziś zęby wyrywa się najczęściej u dentysty, chyba że są to zęby mleczne, które tkwią bardzo płytko w zębach i nie ma w zasadzie większego problemu z ich usuwaniem.

Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny, wykonywany w gabinetach dentystycznych, polegający na usunięciu zęba z dziąsła, czyli z tzw. zębodołu, przy użyciu odpowiednich narzędzi dentystycznych, czyli np. kleszczy. Ząb jest wyrywany mechanicznie z dziąsła. Ekstrakcja zęba najczęściej wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym, choć bywa, że pacjenci wyrywają zęby wyłącznie pod narkozą, ale nie w każdym przypadku istnieją wskazania i możliwości przeprowadzenia takiego zabiegu.

Ekstrakcję zębów u dorosłych pacjentów przeprowadza się zwykle w przypadku zębów, które nie można już leczyć, a w których rozwija się stan zapalny. Głębokie złamanie zęba czy zaawansowany stan paradontyczny to kolejne wskazania do usunięcia zęba. Ekstrakcja zębów może być zalecana również i przy przygotowania jamy ustnej do założenia aparatu ortodontycznego lub protezy.

Jak uniknąć ekstrakcji?

W wielu przypadkach ekstrakcja jest wynikiem niedbania o zęby, a przecież wystarczyłoby myć je przez około 3minuty dziennie, rano i wieczorem, z wykorzystaniem pasty Ajona, która usuwa w krótkim czasie do 100% bakterii bytujących w jamie ustnej człowieka i przyczyniających się lub wywołujących różne schorzenia zębów i dziąseł.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*