Od wielu lat wiadomo jest, że fluor ma zbawienny wpływ na ludzkie uzębienie. W szkołach, a nawet w przedszkolach jeszcze 2-3 dekady temu obowiązkowo przeprowadzana była fluoryzacja, a obecność fluoru w pastach do zębów była wyraźnie podkreślana we wszystkich ich materiałach promocyjnych. Dziś jednak naukowcy odkrywają, że zastosowanie fluoru w codziennej higienie jamy ustnej, może przynosić negatywne skutki. Wśród nich znajduje się fluoroza. Wbrew pozorom nie jest to choroba leczona w gabinecie dentystycznym, ale problem natury kosmetycznej. Czym się objawia, jak mu przeciwdziałać i kto jest narażony na jego wystąpienie?
Przebarwienia na zębach
Fluoroza jest problemem powstającym w przypadku zbyt dużej ilości dawek fluoru dostarczanych podczas codziennej higieny jamy ustnej do naszych zębów. Może powstać w okresie rozwoju szkliwa, na skutek oddziaływania na zęby nadmiernej ilości związków fluoru. Znacznie częściej fluorozę obserwuje się na zębach stałych niż u dzieci na zębach mlecznych.
Wbrew pozorom nawet najbardziej zaawansowana fluoroza, z widocznymi, nieestetycznymi przebarwieniami szkliwa, nie przyczynia się ani do rozwoju, ani do powstawania próchnicy u danej osoby. Zęby pomimo niekorzystnego wyglądu mogą pozostawać silne i zdrowe.
Problem estetyczny we fluorozie polega na tym, że na powierzchni zębów powstają białe lub brązowe odbarwienia, czy plamki. We wstępnym okresie rozwoju fluorozy lub przy łagodnym jej przebiegu, w stopniu umiarkowanym powstają na zębach białe plamki. Trudno je zauważyć przeciętnym obserwatorom, ale dentysta podczas rutynowej kontroli zębów pacjenta bez trudu rozpozna objawy problemu. Zaawansowana fluoroza powoduje powstawanie brązowych odbarwień i ubytków, ale tak naprawdę w dzisiejszych czasach jest ona bardzo rzadko stosowana.
Jak zapobiegać fluorozie?
Fluoroza spowodowana jest „przedawkowaniem” fluoru przy higienie jamy ustnej. Jeśli korzystamy kilka razy dziennie z gum do żucia z fluorem i płynów do płukania ust zawierających ten pierwiastek, najlepiej zrównoważyć ilość fluoru w codziennej higienie stosując pastę pozbawioną fluoru. Taką pastą jest pasta Ajona, która pomimo braku fluoru świetnie usuwa wszystkie chorobotwórcze bakterie bytujące w jamie ustnej, które mogą prowadzić do powstawania ubytków lub samej próchnicy.
Dodaj komentarz