Czym jest halitoza?

Słowa halitoza niewiele pewnie będzie mówiło większości społeczeństwa. Jego konstrukcja może wskazywać jedynie na pewne schorzenie i będzie to słuszne rozumowanie. Otóż, halitoza jest określeniem oznaczającym brzydki zapach z ust. Z taką przypadłością walczy wiele osób i błędne jest twierdzenie, że tylko osoby nie dbające we właściwy sposób o higienę jamy ustnej będą miały ten problem. Nawet codzienne szczotkowanie zębów, dwa razy w ciągu dnia, może nie zlikwidować brzydkiego zapachu z ust, zwłaszcza, jeśli do tego celu nie będziemy używać odpowiedniej pasty do zębów.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Rzeczywiście, jedną z możliwych przyczyn powstawania halitozy jest brak lub niewłaściwa higiena jamy ustnej. Ludzie bardzo rzadko sami dostrzegają swój problem brzydkiego zapachu z ust. Dopiero w momencie, gdy inna osoba zwróci im na to uwagę, zaczynają dociekać, w czym tkwi problem. Nieprawidłowe dbanie o uzębienie, zbyt rzadkie mycie zębów i wybieranie niewłaściwych past do zębów, prowadzi do brzydkiego zapachu z ust, który jednak powstaje z działalności bakterii pozostawionych w jamie ustnej. Te z kolei przyczyniają się do powstawania chorób dziąseł i zębów.

Aby likwidować bakterie bytujące w jamie ustnej trzeba codziennie stosować pastę Ajona, która już w kilka sekund po zastosowaniu zabija wszystkie bakterie znajdujące się na zębach i języku. Dzięki tej paście można zlikwidować problem brzydkiego oddechu, o ile ma on swoje podłoże w niewłaściwej higienie jamy ustnej.

Choroby powodujące brzydki zapach z ust

Paradontoza, próchnica, grzybica jamy ustnej czy zapalenie dziąseł – te choroby powodują brzydki zapach z ust, ponieważ rozwijają się wówczas na powierzchni naszych zębów lub języka, bakterie. To z ich powodu zapach z ust jest nieprzyjemny.

Inną przyczyną brzydkiego zapachu z ust może być choroba niezwiązana z higieną jamy ustnej, np. dysfunkcja przewodu pokarmowego lub układu oddechowego. Woń wydychanego powietrza może być przykra, jeśli zaburzona jest praca układu pokarmowego. Choroby układu trawiennego mogą dawać właśnie takie, przykre objawy. Najlepiej w takiej sytuacji zasięgnąć opinii lekarza internisty, który skieruje najprawdopodobniej pacjenta do gastrologa a ten oceni, co też mu dolega i jak można mu pomóc. Jeśli zlikwidujemy problem trawienny, np. ostry nieżyt żołądka, czy chorobę wrzodową, brzydki zapach z ust zniknie samoistnie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*