Czym jest hiperdoncja?

hiperdoncjaDorosły człowiek powinien mieć w jamie ustnej 28-32 zęby. Niektórzy pacjenci mają jednak nadmiar zębów w szczękach, co nazywane jest w terminologii dentystycznej hiperdoncją. Wynikać ona może z różnych przyczyn, niemniej powoduje za każdym razem problemy wymagające interwencji ze strony stomatologa.

Hiperdoncja rzeczywista i rzekoma

W przypadku hiperdoncji rzeczywistej w szczękach pacjenta jest zbyt wiele zębów stałych. Mogą one wyglądać tak samo, jak pozostałe zęby albo mieć nieprawidłową budowę. W przypadku hiperdoncji rzekomej nadmierna liczba zębów wynika z faktu, że zęby mleczne pacjenta przetrwały, pomimo wyrośnięcia zębów stałych. Najczęściej z hiperdoncją mamy do czynienia w przypadku zębów siecznych, których może być więcej i ustawione są one ściśle obok siebie. Mają na ogół normalną budowę i jeśli nie przeszkadzają pacjentowi i nie krzywią zgryzu lub nie wywołują innych, negatywnych dolegliwości, można je pozostawić w spokoju.

Zdarza się, że ząb nadprogramowy lub kilka takich zębów wyrasta pomiędzy przednimi zębami – górnymi lub dolnymi, w szczęce lub w żuchwie. Wówczas mamy do czynienia z zębem pośrodkowym, czyli meziodensem. Bywa, że jest on odwrotnie położony względem normalnych zębów. Hipodencja może obejmować okolicę trzonowców i w takiej sytuacji zęby nadliczbowe wyrastają od strony policzka lub języka i nie mają normalnego kształtu zęba trzonowego.

Dlaczego wyrasta nam więcej zębów?

Hiperdoncja nie jest powodowana np. niewłaściwą higieną jamy ustnej, choć jak zawsze przypominamy, że czyszczenie zębów co najmniej dwa razy dziennie jest koniecznością, jeśli chcemy utrzymać naszą jamę ustną w dobrej kondycji. Warto przy tym wykorzystywać pastę do zębów, która szybko likwiduje wszystkie szkodliwe dla zdrowia zębów bakterie. Taką pastą jest pasta Ajona.

Zbyt duża liczba zębów wynikać może z chorób genetycznych, np. takie zjawisko pojawia się przy zespole Crouzona, Curtiusa, Downa czy przy rozszczepie wargi i podniebienia. Bardzo rzadko dentyści mają do czynienia ze zjawiskiem trzeciego ząbkowania, kiedy to po wyrośnięciu zębów mlecznych, a później stałych, następuje „trzecia zmiana” zębów Najczęściej hiperdoncja dotyczy mężczyzn. Pojawia się u dzieci, kiedy mleczne zęby trzymają się mocno w dziąsłach, a obok nich wyrastają już zęby stałe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*