Czym jest kamień nazębny?

Nasze zęby narażone są codziennie na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Jeśli nie myjemy każdego dnia naszych zębów, a niestety sporej części społeczeństwa się to zdarza, na naszych zębach pojawia się brzydki, żółtawy osad. Powierzchnia zębów staje się chropowata, a oddech nieświeży. Wystarczy jednak myć codziennie zęby pastą Ajona, aby uniknąć wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych w zakresie jamy ustnej. Mycie zębów nie zajmuje wiele czasu, a dzięki niemu usuniemy do 100% bakterii namnażających się w naszej jamie ustnej. Na zębach osadzają się nie tylko resztki jedzenia, ale również kamień nazębny. Czym on jest i czy codzienne szczotkowanie zębów z użyciem pasty Ajona może ograniczyć jego narastanie.

Pojęcie kamienia nazębnego

Kamień nazębny jest elementem płytki nazębnej, a właściwie jej zmineralizowaną warstwą. Płytka nazębna nieustannie narasta na naszych zębach, a jedynym sposobem na jej skuteczne usuwanie jest częste mycie zębów. Można do tego celu wykorzystywać skuteczną pastę do zębów Ajona. Już tylko na tej podstawie można powiedzieć, że pasta do zębów Ajona walczy z kamieniem nazębnym, bowiem ogranicza lub eliminuje przyrost płytki nazębnej, a tym samym osadzanie się na naszych zębach kamienia nazębnego.

Dla naszych zębów kamień jest szkodliwy, bowiem tworzy dodatkowe miejsce dla płytki bakteryjnej. Może doprowadzić do poważnych chorób zębów i dziąseł. Kamień nazębny powstaje na zębach, jak i pod brzegiem dziąsła, przez co zostaje ono podrażnione i może zacząć krwawić. Kamień nazębny poza tym,że jest szkodliwy dla zębów i dziąseł, jest też nieestetyczny. Powoduje, że zęby tracą swoją pierwotną, białą barwę. Kamień łatwo pokrywa się plamami w kontakcie z herbatą, kawą, paleniem papierosów czy piciem coca-coli.

Kamień nazębny jest widoczny gołym okiem, więc wiadomo, kiedy należy zgłosić się do dentysty, aby go usunąć.

Mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego

Jeśli na naszych zębach występuje gruba warstwa kamienia nazębnego, nie będziemy już w stanie usunąć go przy zastosowaniu zwykłej szczoteczki do zębów. Pacjent z tak rozwiniętym kamieniem nazębnym powinien zgłosić się do higienistki lub dentysty, aby móc go mechanicznie usunąć, przy użyciu odpowiednich urządzeń. Taki zabieg dwa razy do roku dokonywany może być na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia, a więc pacjent nie zapłaci za niego ani złotówki. Najczęściej zabieg usuwania kamienia nazębnego jest bezbolesny.

Aby zapobiegać narastaniu kamienia nazębnego trzeba czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie, po każdym dużym posiłku, używać nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz płynu do płukania ust.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*