Czym jest kanał, a czym korzeń zęba?

Portrait of a beautiful woman at the dentist getting her teeth checked - oral health concepts

Pojęcia „kanał zębowy” i „korzeń zęba” są znane chyba każdemu pacjentowi. Różnica pomiędzy oboma nie jest jednak dla większości osób tak bardzo jasna. W artykule dokładniej opiszemy, czym się różni korzeń zęba od kanału oraz dlaczego oba te określenia są tak bardzo ważne.  W tym celu opiszemy trochę to,  w jaki sposób zbudowane są wszystkie zęby oraz jakie funkcje pełnią interesujące nas ich fragmenty.

Budowa anatomiczna zęba – co to jest korzeń zęba?

Każdy ząb człowieka składa się z trzech części anatomicznych: z widocznej na zewnątrz i decydującej o wyglądzie zęba oraz o pełnionych przez niego funkcjach korony, szyjki oraz z będącego jednym z elementów tematu naszego artykułu korzenia. Interesujący nas korzeń zęba to jego umieszczona w zębodole cześć poddziąsłowa, która odpowiada za prawidłowe ustawienie zęba oraz za jego stabilność.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: „Korzeń utrzymuje ząb w odpowiednim miejscu dzięki połączeniu z włóknami ozębnej. Przez korzeń zęba przechodzą wszystkie naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy zęba, które decydują o tym, że jest on żywy. Są one umieszczone właśnie w kanele korzeniowym”.

Co ciekawe, liczba kanałów w korzeniu zęba może być różna. W większości przypadków na jeden korzeń zębowy przypada jeden kanał, ale w niektórych przypadkach może ich być nieco więcej. W każdym korzeniu kanały mogą także przebiegać w nieco inny sposób, mogę mieć inny przebieg i się rozwidlać. W każdym zębie może być też różna liczba korzeni, które także mogą przebiegać w różny sposób. Każdy ząb może mieć od jednego do nawet 3 korzeni.

Jakie znaczenie w leczeniu stomatologicznym mają kanały zęba?

Kanały w korzeniach zęba mają znaczenie w przypadku bardzo rozwiniętej choroby próchnicowej, kiedy bakteriom próchnicowym udało już się pokonać nie tylko szkliwo i zębinę, ale również dotarły już do unerwionej i ukrwionej miazgi w korzeniach zęba. W takich przypadkach, żeby zapobiec konieczności usunięcia bardzo chorego zęba, niezbędne jest już przeprowadzenie leczenia kanałowego zęba.

Leczenie kanałowe inaczej nazywa się leczeniem endodontycznym i polega na dokładnym wyczyszczeniu wszystkich kanałów w korzeniach zębowych nie tylko z bakterii próchnicowych, ale również z unerwionej i ukrwionej miazgi zębowej. Zazwyczaj leczenie kanałowe jest konieczne do wykonania u pacjentów, u których choroba próchnicowa jest już tak rozwinięta, że zgłaszają się oni do gabinetu z bardzo silnym bólem.

Zabieg leczenia kanałowego przez lata obrósł legendami wśród pacjentów, którzy kojarzą go jako taki, który jest nie tylko długotrwały i mało komfortowy, ale także bolesny. Na szczęście w ostatnich latach zmieniła się nieco technika wykonywania leczenia kanałowego i nie wiąże się ono już z tak dużymi nieprzyjemnościami. Każde leczenie endodontyczne składa się z kilku etapów:

  • sprawdzenia ilości i przebiegu kanałów w zębie,
  • otworzenia korony zęba i kanałów,
  • dokładnego oczyszczenia i dezynfekcji kanałów zębowych,
  • wypełnienia oczyszczonych kanałów zębowych gutaperką,
  • odbudowy korony zęba.

W XXI wieku wszystkie te etapy leczenia mogą być już jednak wykonane w trakcie zaledwie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym! Co bardzo ważne, ząb po przeprowadzeniu leczenia kanałowego jest martwy, ale nadal może pełnić swoje funkcje i nie trzeba go usuwać.