Czym jest neuralgia szczękowa?

oczy-scrunched_2873729Bolący ząb wskazuje najczęściej na stan zapalny. Infekcja rozwija się stopniowo i często można ją szybko zauważyć, jeśli regularnie uczęszcza się na wizyty kontrolne do dentysty. Pomocna w ochronie zębów przed ubytkami i bolesnymi zmianami próchniczym będzie zwyczajna higiena jamy ustnej, z zastosowaniem pasty likwidującej w krótkim czasie do 100 proc. bakterii chorobotwórczych bytujących w naszych ustach, w szczególności na zębach i dziąsłach. Taką pastą jest pasta Ajona. Niemniej, nie zawsze ból zębów musi wynikać z ubytków w ich strukturze czy chorób dziąseł. Może być spowodowany poważnym schorzeniem, które jest określane mianem neuralgii. Można o niej mówić w odniesieniu do różnych narządów i układów kostnych u człowieka, m.in. szczęki.

Pojęcie neuralgii

Neuralgia powszechnie znana jest pod pojęciem nerwobólu. W przypadku neuralgii szczękowej ból spowodowany jest bolesną przypadłością dotykającą nerwu trójdzielnego w twarzy. Dentyści i chirurdzy opisując neuralgię nerwu trójdzielnego mówią, że powoduje ona ból nie do wytrzymania dla pacjentów. To ostry, przeszywający ból, odczuwany w okolicach czoła, policzków, nosa lub żuchwy. Nie trwa przez cały czas z jednakowym natężeniem, ale ma charakter napadowy – przez kilka sekund chory odczuwa silny ból. Nerw trójdzielny jest jednym z dwunastu nerwów czaszkowych, ale jest to nerw najgrubszy. Twarz jest jedną z najbardziej unerwionych części ciała, co naraża ją na wiele dolegliwości bólowych.

Przyczyny neuralgii i leczenie

Neuralgia może pojawić się całkowicie niespodziewanie. Wystarczy niewielkie „przewianie” czy przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu bądź w przeciągu, aby nerw trójdzielny został podrażniony. Statystyki pokazują, że najczęściej na neuralgię nerwu trójdzielnego cierpią kobiety po 50. roku życia.

Medycyna wskazuje, że przyczyną neuralgii szczękowej jest ucisk nerwów trójdzielnych w jamie czaszki wywołany przez naczynia krwionośne. Zakłócają one przesyłanie bodźców czuciowych, co u osób dotkniętych nerwobólem powoduje trudne do zniesienia cierpienie. Powodem neuralgii może być też nieprawidłowo wyrwany ząb, kiedy w trakcie ekstrakcji doszło do uszkodzenia gałązek nerwowych. Może być następstwem półpaśca, czy sygnalizować poważne problemy zdrowotne, np. tętniaka.

Jeśli można ustalić przyczynę neuralgii, leczenie nerwobólu polega na jej likwidacji. Jeśli nie jest to możliwe, należy w pierwszej kolejności łagodzić środkami przeciwbólowymi cierpienia pacjenta.