Czym jest pantonogram?

PanoramicRXhoriz
Terminologia medyczna, podobnie jak farmaceutyczna, czy stomatologiczna, jest bardzo zawiła i dla osób, które nie są zaznajomione z tematem często po prostu jest ona niezrozumiała. Dlatego też dentysta, który mówi, że będzie potrzebował pantonogramu pacjenta, może nie być rozumiały dla niego. Pantonogram to jednak nic innego jak zdjęcie wykonywane w przypadku podejrzenia zmian, głównie zapalnych, występujących w obrębie jamy ustnej, a przede wszystkim szczęki czy żuchwy. Pantonogram jest badaniem obrazowym, wykonywanym w gabinecie badan rentgenowskich.

Badanie panoramiczne

Nazwa pantonogram pochodzi od nazwy „zdjęcie panoramiczne”. Jest to rodzaj badania rentgenowskiego, z którego korzystają w swojej pracy zarówno dentyści, jak i ortodonci. Pantenogram jest specyficznym rodzajem zdjęcia rentgenowskiego, które może zostać wykonane na trzy sposoby:
• Wewnątrz ust,
• Zewnątrz ust, w formie klasycznego zdjęcia rentgenowskiego,
• Z wykorzystaniem techniki cyfrowej.
Jeśli zdjęcie wykonywane jest we wnętrzu jamy ustnej, konieczne jest umieszczenie w ustach pacjenta aparatu rentgenowskiego.

Zwykle wykonuje się pantenogram dolnej i górnej szczęki pacjenta, ponieważ w takim przypadku stomatolog może trafnie ocenić stan zębów pacjenta. Często nawet, jeśli na pierwszy rzut oka zęby pacjenta wyglądają na zdrowe, tuż pod szkliwem może rozwijać się groźny i bolesny stan zapalny. Do takich sytuacji najlepiej w ogóle nie dopuszczać, a profilaktyka stomatologiczna jest prosta – wystarczy regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, wykonywać zalecenia dentysty i czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie przy użyciu dobrej pasty, np. Ajona.

Jak przebiega badanie?

Pantonogram wykonuje się w takich samych warunkach, jak każde inne zdjęcie rentgenowskie. Pacjent musi zostać solidnie zabezpieczony – musi osłonić szyję, zakładając na siebie specjalny kołnierz usztywniający oraz płaszcz ochronny. Wówczas można mieć pewność, że promieniowanie rentgenowskie mu nie zaszkodzi.
Badanie pantonogram przeprowadzane jest u osób z próchnicą, w podejrzeniach stanów zapalnych czy przy leczeniu kanałowym. Jest ono również konieczne przy podejmowaniu postępowania implantacyjnego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*