Czym jest próchnica butelkowa?

Baby_teeth_in_human_infantPróchnica nie jest jedynie problemem osób dorosłych, które nie dbają w sposób należyty o higienę jamy ustnej. W Polsce jest ona poważnym problemem, choć każdy doskonale wie, że należy czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, z zastosowaniem dobrej pasty, np. Ajona, aby nie narażać się na chorobotwórczą działalność bakterii. Niemniej, na próchnicę mogą chorować już roczne dzieci. Przyczyną może być próchnica butelkowa.

Czym ona jest?

Pod pojęciem próchnicy butelkowej należy rozumieć próchnicę występującą u dzieci w wieku od 1 do 4 roku życia. Jest ona najczęstszą przyczyną wypadania zębów i dotyczy tych dzieci, które piją mleko z butelki ze smoczkiem, zwłaszcza w nocy. Z tego względu, że przy takim karmieniu mleko czy herbata mają długotrwały kontakt z powierzchnią zębów mlecznych dziecka, cukry w nich zawarte oddziałują w sposób negatywny na szkliwo, doprowadzając do nadmiernego rozwoju chorobotwórczych bakterii. Tak powstaje próchnica.

Największe ryzyko próchnicy butelkowej występuje u dzieci, które zasypiają z butelką w buzi, ponieważ w godzinach nocnych w jamie ustnej dziecka wydzielane jest znacznie mniej śliny niż w dzień. Ślina z kolej sama oczyszcza jamę ustną. Jeśli jest jej zbyt mało, w buzi dziecka panuje kwaśne środowisko, a próchnica rozwija się w zatrważającym tempie. Nawet w okresie pierwszych 2-3 lat w ekstremalnych przypadkach maluchy tracą wszystkie zęby.

Już niemowlęta mogą cierpieć na próchnicę butelkową. Co zrobić z tym problemem? Jak zapobiegać chorobie?

Co powinien zrobić rodzic?

Znając niebezpieczeństwo zachorowania dziecka na próchnicę butelkową, rodzic powinien podjąć wszelkie działania mające na celu zapobieganie schorzeniu. Warto wyeliminować czynniki ryzyka występowania próchnicy butelkowej, co oznacza wczesne odstawienie dziecka od butelki z mlekiem, zwłaszcza w nocy.

Jeśli tylko rodzic zauważy, że na zębach jego dziecka pojawiają się białe plamki lub smużki na górnych jedynkach lub dwójkach, albo ciemne plamy na jedynkach, tuż przy dziąsłach w górnym łuku zębowym, należy jak najszybciej wybrać się do stomatologa. Zmiany mogą bowiem rozprzestrzenić się w krótkim czasie na pozostałe zęby, jeśli nie zostaną szybko zaleczone.

Uwaga!

Występowanie próchnicy butelkowej może wpływać ujemnie na zęby stałe u dziecka. Może ona przenieść się na wyrzynające się w okolicach 6-8 roku życia uzębienie, przez co dziecko będzie skazane na częste leczenie ząbków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*