Czym jest pusto dół w terminologii dentystycznej?

pustodółWyrwanie zęba wydaje się czynnością mało skomplikowaną. Jeszcze 50 lat temu, kiedy gabinetów dentystycznych nie było tyle, ile w chwili obecnej, wiele osób wyrywało zęby samodzielnie. W momencie, gdy były one rozchwiane, nie stanowiło to większego problemu. Dziś wyrywamy zęby tylko wówczas, gdy nie ma żadnej możliwości ich uratowania. Wyrwanie zęba jest zabiegiem inwazyjnym i wiąże się z ryzykiem powstania pewnych powikłań. Niewielu pacjentów gabinetów dentystycznych zdaje sobie z tego faktu sprawę. Jednym z takich powikłań jest powstanie pusto dołu po ekstrakcji, czyli wyrwaniu zęba. Pusty zębodół wywołuje silne dolegliwości bólowe.

Pusty i suchy zębodół

W terminologii dentystycznej pusto dół, albo suchy zębodół, jest poekstrakcyjnym powikłaniem, które może wystąpić po usunięciu zęba. Jest to dolegliwość bolesna, która wymaga natychmiastowej wizyty u dentysty. W pustym zębodole nie może powstać skrzep. Tkanka dziąsła nie zabliźnia się, przez co miejsce po wyrwanym zębie powstaje puste i narażone jest na wpływ negatywnych czynników zewnętrznych, między innymi na zakażenie bakteryjne. Jeśli suchy zębodół powstanie, bardzo często wnikają w niego bakterie, które powodują rwący ból i powstanie zakażenia. Ból promieniuje aż do skroni, a pacjent walczy z wysoką gorączką i osłabieniem organizmu. Suchy pusto dół powstaje nie od razu po ekstrakcji zęba, ale zwykle w drugiej, albo nawet trzeciej dobie po wykonaniu zabiegu.

Dlaczego powstaje suchy zębodół?

Często pacjenci zupełnie nieświadomie sami doprowadzają do wypłukania powstałego po wyrwaniu zęba skrzepu z miejsca ekstrakcji zęba. Wtedy otwór po wyrwanym zębie nie jest chroniony. Bardzo rzadko podstawą do powstania pusto dołu w jamie ustnej pacjenta jest niewłaściwa technika usuwania zęba.

Niekorzystnie na miejsce po wyrwanym zębie działa palenie papierosów czy spożywanie posiłków i napojów tuż po przeprowadzeniu zabiegu. Dentyści informują pacjentów, że w ciągu minimum 2 godzin od wizyty w gabinecie nie powinni nic pić i jeść. Jeśli zastosują się do tych wskazówek, mało prawdopodobne będzie, aby powstał suchy zębodół, a skrzep w tym miejscu się nie wytworzył.

Jeśli podejrzewamy, że po wyrwaniu zębów powstał zębodół, nie czekajmy na to, aż ból będzie trudny do zniesienia. Od razu udajmy się do dentysty, który szybko postawi diagnozę i rozpocznie leczenie.

Aby nie dopuścić do powstawania pusto dołów w jamie ustnej w ogóle nie powinniśmy doprowadzać do sytuacji, w której nasz ząb będzie kwalifikował się tylko do wyrwania. Najlepiej będzie zadbać właściwie o higienę jamy ustnej, przy zastosowaniu co najmniej dwa razy dziennie pasty Ajona.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*