Rehabilitacja stomatologiczna nadal jest mało znaną metodą leczenia stawów skroniowo-żuchwowych. Niewielu stomatologów wysyła swoich pacjentów na tego typu rehabilitację, chociaż może okazać się bardzo skuteczna. Na czym polega rehabilitacja stomatologiczna?
Rehabilitacja stomatologiczna
Rehabilitacja stomatologiczna, to nic innego, jak leczenie schorzeń i pomoc pacjentowi w problemach z bolesnymi objawami, w obrębie:
– stawów skroniowo-żuchwowych
– mięśni narządu żucia
– narządów twarzoczaszki
– jamy ustnej
Dzięki wyżej wymienionym elementom jesteśmy w stanie mówić, gryźć, połykać i oddychać. Jeżeli przestaje nam działać choćby jeden z tych elementów, to momentalnie zaczynamy gorzej się czuć – ma to swoje odbicie w każdej z czterech wymienionych funkcji życiowych. Gdy coraz gorzej zaczyna funkcjonować jeden element np. oddychanie, to koniecznością będzie zastosowanie fizjoterapii stomatologicznej.
Fizjoterapia stomatologiczna poprawia zdrowie oraz nasz komfort poprzez:
– Rozluźnienie napięć
– Zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie bólu, otarć oraz trzasków
– Przywrócenie prawidłowej ruchomości bolącego stawu
– Działania zapobiegające pojawieniu się bolesnych zmian w przyszłości
Kiedy konieczna jest rehabilitacja stomatologiczna?
Fizjoterapia stomatologiczna jest konieczna zawsze, wtedy kiedy mamy problemy w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni narządu żucia lub narządów twarzoczaszki oraz jamy ustnej. Wskazaniami do fizjoterapii stomatologicznej mogą być:
– Wszelkie bóle zębów, twarzy, głowy, jamy ustnej, zatok lub szczęki
– Trzaski i przeskakiwanie w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych
– Wady postawy, wady zgryzu
– Bóle szyi
– Szumy w uszach
– Problemy z otwieraniem, ziewaniem, żuciem oraz zamykaniem ust
– Problemy z zębami, dziąsłami – zbyt wrażliwe
– Urazy mechaniczne – powypadkowe, nagłe urazy
– Zmiany zwyrodnieniowe
– Nowotwory
Oprócz wyżej wymienionych objawów, istnieją również takie, których nie zauważamy na co dzień, a zwiększają ryzyko problemów z wyżej wymienionymi narządami, w tym najbardziej z narządem żucia:
– Obgryzanie paznokci
– Zgrzytanie zębami w dzień lub przez sen
– Nawykowe żucie gumy
– Noszenie aparatu ortodontycznego
– Szczękościsk – częste zaciskanie zębów – może być na tle nerwowym
Na co wskazują moje objawy? Z jakiego rodzaju dysfunkcją mamy do czynienia?
Objawy mogą wskazywać na różnego rodzaju dysfunkcje, najczęstszymi jednak są problemy z torebką stawową – tutaj – zapalenie lub zwłóknienie, zapalenie w obrębie błony maziowej/stawów/ścięgien, przewlekłe choroby np. ściąganie mięśni, zakres ruchliwości w stawach – może być nadmierny lub znikomy, problemy z krążkiem stawowym – przemieszczenia lub zwyrodnienia, wszelkie zmiany pooperacyjne w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Najlepiej udać się na konsultację lekarską, dzięki, której szybciej zidentyfikujemy rodzaj bólu oraz jego przyczynę.
Jakich technik używa się w fizjoterapii stomatologicznej?
Do technik fizjoterapii stomatologicznej zaliczmy: terapię manualną, kinezyterapię, fizykoterapię oraz fizjoprofilaktykę. Pierwsza z wymienionych terapii – manualna -polega na masażu twarzy i głowy. Oscylują one, o nowoczesne techniki terapii: tkanek miękkich, mieśniowo-powięziowego, manipulacyjne w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, kręgosłupa i miednicy. Druga – kinezyterapia – jest to terapia ruchem, ćwiczenia pomagają we wzmocnieniu mięśni oraz ruchomości stawów, wykonywane są w obrębie żuchwy, kręgosłupa oraz miednicy. Trzecia – fizykoterapia – jest to terapia, która działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Najczęściej wykonywane są laseroterapią, ultradźwiękami lub jonoforezą. Ostatnią, czwartą jest – fizjoprofilaktyka – jest to zestaw ćwiczeń wzmacniający mięśnie i stawy, do wykonywania samemu, w domu.
Co zrobić jeżeli czujesz dolegliwości?
Jeżeli odczuwasz bóle w okolicach twarzy, głowy, żuchwy zgłoś się na wizytę lekarską do fizjoterapeuty stomatologicznego. Rehabilitacje stomatologiczne odbywają się w wybranych placówkach Scanmed: https://scanmed.pl/oferty/rehabilitacja-stomatologiczna-w-centrum-medycznym-scanmed-pabianice.
undefined
Dodaj komentarz