Czym jest rehabilitacja stomatologiczna i jakie są do niej wskazania?

Rehabilitacja stomatologiczna nadal jest mało znaną metodą leczenia stawów skroniowo-żuchwowych. Niewielu stomatologów wysyła swoich pacjentów na tego typu rehabilitację, chociaż może okazać się bardzo skuteczna. Na czym polega rehabilitacja stomatologiczna?

 

Rehabilitacja stomatologiczna

Rehabilitacja stomatologiczna, to nic innego, jak leczenie schorzeń i pomoc pacjentowi w problemach z bolesnymi objawami, w obrębie:

 

– stawów skroniowo-żuchwowych

– mięśni narządu żucia

– narządów twarzoczaszki

– jamy ustnej

 

Dzięki wyżej wymienionym elementom jesteśmy w stanie mówić, gryźć, połykać i oddychać. Jeżeli przestaje nam działać choćby jeden z tych elementów, to momentalnie zaczynamy gorzej się czuć – ma to swoje odbicie w każdej z czterech wymienionych funkcji życiowych. Gdy coraz gorzej zaczyna funkcjonować jeden element np. oddychanie, to koniecznością będzie zastosowanie fizjoterapii stomatologicznej.

 

Fizjoterapia stomatologiczna poprawia zdrowie oraz nasz komfort poprzez:

 

          Rozluźnienie napięć

          Zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie bólu, otarć oraz trzasków

          Przywrócenie prawidłowej ruchomości bolącego stawu

          Działania zapobiegające pojawieniu się bolesnych zmian w przyszłości

 

Kiedy konieczna jest rehabilitacja stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna jest konieczna zawsze, wtedy kiedy mamy problemy w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni narządu żucia lub narządów twarzoczaszki oraz jamy ustnej. Wskazaniami do fizjoterapii stomatologicznej mogą być:

 

          Wszelkie bóle zębów, twarzy, głowy, jamy ustnej, zatok lub szczęki

          Trzaski i przeskakiwanie w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych

          Wady postawy, wady zgryzu

          Bóle szyi

          Szumy w uszach

          Problemy z otwieraniem, ziewaniem, żuciem oraz zamykaniem ust

          Problemy z zębami, dziąsłami – zbyt wrażliwe

          Urazy mechaniczne –  powypadkowe, nagłe urazy

          Zmiany zwyrodnieniowe

          Nowotwory

 

Oprócz wyżej wymienionych objawów, istnieją również takie, których nie zauważamy na co dzień, a zwiększają ryzyko problemów z wyżej wymienionymi narządami, w tym najbardziej z narządem żucia:

 

          Obgryzanie paznokci

          Zgrzytanie zębami w dzień lub przez sen

          Nawykowe żucie gumy

          Noszenie aparatu ortodontycznego

          Szczękościsk – częste zaciskanie zębów –  może być na tle nerwowym

 

Na co wskazują moje objawy? Z jakiego rodzaju dysfunkcją mamy do czynienia?

 

Objawy mogą wskazywać na różnego rodzaju dysfunkcje, najczęstszymi jednak są problemy z torebką stawową – tutaj – zapalenie lub zwłóknienie, zapalenie w obrębie błony maziowej/stawów/ścięgien, przewlekłe choroby np. ściąganie mięśni, zakres ruchliwości w stawach – może być nadmierny lub znikomy, problemy z krążkiem stawowym – przemieszczenia lub zwyrodnienia, wszelkie zmiany pooperacyjne w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Najlepiej udać się na konsultację lekarską, dzięki, której szybciej zidentyfikujemy rodzaj bólu oraz jego przyczynę.

 

Jakich technik używa się w fizjoterapii stomatologicznej?

 

 

Do technik fizjoterapii stomatologicznej zaliczmy: terapię manualną, kinezyterapię, fizykoterapię oraz fizjoprofilaktykę. Pierwsza z wymienionych terapii – manualna -polega na masażu twarzy i głowy. Oscylują one, o nowoczesne techniki terapii: tkanek miękkich, mieśniowo-powięziowego, manipulacyjne w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, kręgosłupa i miednicy. Druga – kinezyterapia – jest to terapia ruchem, ćwiczenia pomagają we wzmocnieniu mięśni oraz ruchomości stawów, wykonywane są w obrębie żuchwy, kręgosłupa oraz miednicy. Trzecia – fizykoterapia – jest to terapia, która działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Najczęściej wykonywane są laseroterapią, ultradźwiękami lub jonoforezą. Ostatnią, czwartą jest – fizjoprofilaktyka – jest to zestaw ćwiczeń wzmacniający mięśnie i stawy, do wykonywania samemu, w domu.

 

Co zrobić jeżeli czujesz dolegliwości?

 

Jeżeli odczuwasz bóle w okolicach twarzy, głowy, żuchwy zgłoś się na wizytę lekarską do fizjoterapeuty stomatologicznego. Rehabilitacje stomatologiczne odbywają się w wybranych placówkach Scanmed: https://scanmed.pl/oferty/rehabilitacja-stomatologiczna-w-centrum-medycznym-scanmed-pabianice.

 

 

 

undefined