Stan języka może dużo powiedzieć o kondycji zdrowotnej pacjenta. Biały lub żółtawy nalot świadczy o chorobie, ale bywa, że człowiek ma wrodzoną przypadłość, a jego język jest pełen bruzd. Nalot może być też wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Jeśli nie czyścimy zębów co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku z zastosowaniem dobrej pasty takiej jak Ajona, to na języku odkładają się resztki pożywienia, na których rozwijają się bakterie. Kolejną możliwością jest występowania rumienia na języku, który znaczy go niczym mapę świata. Stąd też mówi się o języku geograficznym.
Pojęcie języka geograficznego
Przypadłość określana jako język geograficzny to inaczej rumień wędrujący języka. Można go rozpoznać po charakterystycznych plamach o jasnym i ciemnym zabarwieniu. Często przybierają one kształt, który przy odrobinie wyobraźni można by przyrównać do kontynentów oznaczonych na mapie. Dlatego też rumień wędrujący języka nazywany jest po prostu językiem geograficznym.
W praktyce ciemniejsze miejsca na języku są obszarami intensywnego złuszczania. Mogą towarzyszyć im powiększone brodawki.
Na ogół język geograficzny nie jest przypadłością, która wymaga jakiegokolwiek leczenia. Jest kwestią dziedziczną, dlatego też jeśli jeden z rodziców miał taki język, może go odziedziczyć jego dziecko. Lekarz, który zauważy plamy na języku powinien w pierwszej kolejności określić, z czego one wynikają. Ciemniejsze i jaśniejsze obszary mogą być spowodowane nawykiem przygryzania języka, często dokonywanym bezwiednie.
Bywa, że język geograficzny świadczy o chorobie, na którą choruje pacjent. Niemniej, wówczas plamy pojawiają się nagle i wiązać mogą się i z innymi niepokojącymi objawami.
Choroby związane z językiem geograficznym
Nagłe pojawienie się efektu języka geograficznego może sygnalizować występowanie stanu zapalnego błony śluzowej jamy ustnej. Lekarze wskazują jednocześnie, że rozwój takiej przypadłości występuje przy cukrzycy i łuszczycy. Może być jednym z objawów obu tych schorzeń. Dlatego lekarz powinien zlecić w pierwszej kolejności pacjentowi podstawowe badania krwi i moczu. Pozwolą one potwierdzić lub odrzucić diagnozę tego typu.
Jeśli pacjent z językiem geograficznym nie cierpi na takie schorzenia, jego przypadłość nie wywołuje dolegliwości bólowych lub dyskomfortu, nie będzie wymagał rozpoczęcia jakiegokolwiek leczenia.
Dodaj komentarz