Czym jest zespół Stevensa-Johnsona?

stomatologia_19-128071Wypryski pojawiające się na powierzchni warg człowieka niekoniecznie muszą oznaczać aftę lub opryszczkę. Jeśli pokrywają całe usta, mogą wskazywać na nawracającą, ostrą reakcję z nadwrażliwością, która daje objawy na błonach śluzowych i skórze. Jest to jeden z objawów zespołu Stevensa-Johnsona.

Przyczyny schorzenia

Zespół Stevensa-Johnsona występuje najczęściej u osób młodych, płci męskiej, z reguły pomiędzy 30. a 40. rokiem życia pacjenta. Lekarze uważają, że powodem powstania choroby jest III typ nadwrażliwości z udziałem kompleksów immunologicznych. Nie wiadomo jedynie, jakie antygeny inicjują ogniska chorobowe, ale mogą nimi być:
• infekcje, w tym infekcje wirusem HSV,
• przyjmowane popularne antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, szczepionki, barbiturany czy niesteroidowe leki przeciwzapalne,
• konserwanty w pożywieniu.

Przebieg schorzenia

Postać łagodna zespołu Stevensa-Johnsona objawia się występowaniem plamisto-grudkowych zmian skórnych między innymi na wargach człowieka u około 30 proc. pacjentów, ale nie tylko. W jamie ustnej obserwowane są wykwity i rumieniowe plamy, które z czasem przeradzają się w pęcherzyki i bolesne nadżerki pokryte pseudobłonami w kolorze białym. Zmiany pojawiają się także na kończynach górnych i dolnych, ramionach, łokciach, powierzchniach grzbietowych rąk i stóp, jak i w obrębie oka czy narządów płciowych.

Jeśli u pacjenta mamy do czynienia z postacią ciężką zmiany błony śluzowej jamy ustnej występują prawie u wszystkich pacjentów, a wcześniej odczuwają oni objawy grypopodobne. Na wargach pojawiają się krwotoczne strupy. Zmiany mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, skutecznie utrudniając higienę jamy ustnej. Warto stosować wówczas pasty, które szybko rozprawią się z bakteriami na zębach, dziąsłach i języku – takie jak Ajona. Dzięki temu nawet przy krótkotrwałym szczotkowaniu zębów pozostaną one czyste.

Leczenie

Pacjenci chorujący na zespół Stevensa-Johnsona w ciężkich przypadkach są hospitalizowani, a w leczeniu stosuje się steroidy, leki przeciwhistaminowe, przeciwwirusowe i antybiotyki. W leczeniu miejscowym objawowym wykorzystywane są leki przeciwbólowe i odkażające.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*