W aptekach, drogeriach czy w sklepach wielobranżowych i marketach, możemy uzyskać szeroką ofertę past do zębów. Są one dostosowane między innymi pod kątem wieku klientów. Inne pasty kupujemy dla dzieci, inne dla niemowląt, a jeszcze inne dla osób dorosłych czy kobiet w ciąży. Czym właściwie różnią się od siebie pasty do zębów dla dzieci i dla osób dorosłych. Czy nie można by zastosować jednej pasty dla wszystkich?
Pasty dla najmłodszych dzieci
Stomatolodzy zalecają, aby czyścić zęby dziecka od chwili, gdy pojawią się w jamie ustnej. Już w wieku kilku miesięcy dziecko powinno zacząć oswajać się ze szczoteczką do zębów, która z resztą uśmierzy między innymi swędzenie dziąseł. Pasty do zębów dla niemowląt i małych dzieci, do lat dwóch, zwalczają próchnicę, ale mają mniejsze właściwości ścieralne od innych past. Mogą być pozbawione posmaku miętowego, który dla wielu dzieci jest drażniący.
Nieco inne są pasty dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat, u których występuje już komplet zębów mlecznych, które wymagają solidnej ochrony. Pasty powinny mieć niższe właściwości ścieralne od innych past, np. od tych dla dorosłych oraz zapewniać należytą ochronę małym pacjentom.
W wieku 6 lat zęby mleczne u dzieci wymieniają się na zęby stałe. To pora na zmianę pasty na łagodnie pieniącą się substancję, która wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą.
Fluor – konieczny czy nie?
Pasty dla dzieci z reguły nie zawierają w sobie fluoru. Pomimo, że ma on pewne korzystne właściwości dla ludzkich zębów, jego nadmiar w organizmie małego dziecka może być szkodliwy, a nawet niebezpieczny. O ile więc pasty dla dorosłych często zawierają fluor, o tyle pasty dla najmłodszych nie powinny go mieć. Dlatego dla dzieci będzie polecana między innymi pasta Ajona, która nie ma w składzie tego pierwiastka. Mogą ją stosować całe rodziny, a nawet kobiety w ciąży. Fluor można uzupełniać stosując inne preparaty, między innymi płyny do płukania ust. W szkołach przeprowadzane są dla dzieci w wieku od 6 lat wzwyż fluoryzacje, które pokrywają w całości zapotrzebowanie na fluor u uczniów.
Dodaj komentarz