Czym są afty?

W jamie ustnej może dojść do zapalenia czy zakażenia bakteryjnego, głównie za sprawą niedochowania podstawowych zasad higieny. Codzienne szczotkowanie zębów przy użyciu pasty Ajona pozwala na usuwanie do 100% bakterii, nawet przy krótkim czyszczeniu zębów. Pasta Ajona działa natychmiastowo, usuwając bakterie znajdujące się na zębach, płytę nazębną, czy bakterie na języku i wewnętrznej stronie policzków. Jeśli nie usuniemy na czas bakterii, mogą one wywołać wiele negatywnych konsekwencji. Nieodpowiednia higiena może doprowadzić między innymi do powstania aft. Czym są afty, jak wyglądają i jaka jest ich geneza powstawania?

Co to takiego?

Afty to owrzodzenia, albo nadżerka jamy ustnej. To pokryte nalotem i otoczone rumieniowatym obrzeżem zmiana występująca po wewnętrznej stronie policzków. Afty utrzymują się na skórze nawet do kilku tygodni. Początkowo afty mogą mieć małe rozmiary i powiększać się wraz z upływem czasu. Osiągają rozmiar od 1 mm do około 2 cm. Powstają właściwie na błonie śluzowej podniebienia miękkiego, ale nie tylko. Mogą pojawić się na języku, na błonie śluzowej warg, policzków czy na skórze i błonie śluzowej narządów płciowych, ale wówczas mamy już do czynienia z innym rodzajem nadżerki.

Dlaczego powstają afty?

Przyczyn powstawania aft może być wiele. Mogą one pojawić się niespodziewanie w związku z:
• Przeżywanym stresem,
• Spożywaniem niektórych potraw,
• Nieodpowiednią higieną jamy ustnej,
• Niedoborem witamin.

Często trudno jest jednoznacznie stwierdzić, dlaczego pojawiają się afty na skórze i błonach śluzowych. Może być to też wynikiem mechanicznego uszkodzenia jamy ustnej podczas zabiegów stomatologicznych, czy zbyt intensywnego szczotkowania zębów. Często afty wynikają z czynników elegicznych czy genetycznych, a nawet predyspozycji rodzinnych.

Przebieg infekcji

Afty są wynikiem powstałej w jamie ustnej infekcji, Najpierw na powierzchni śluzówki pojawiają się okrągłe, małe zmiany zapalne, które pokrywają się charakterystycznym bywałym nalotem w ciągu kolejnego dnia lub dwóch. Wykwitom naskórnym towarzyszą dolegliwości bólowe. Możliwe jest też powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Mniejsze afty szybko znikają nie pozostawiając po sobie śladu. Większe mogą tworzyć jednak głęboki i rozległe owrzodzenia. One po leczeniu odpowiednimi preparatami farmaceutycznymi również ustępują, ale niejednokrotnie pozostawiają po sobie blizny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*