Czym są spowodowane duże szpary między zębami?

zęby mleczneRówne, białe zęby, tworzące ładny uśmiech to marzenie dla osób, które mają duże przestrzenie między zębowe. Nie dość, że takie uzębienie jest mało estetyczne, to jeszcze powoduje wiele problemów natury higienicznej. Osoby mające taki defekt urodowy muszą przykładać znacznie więcej uwagi do czyszczenia zębów, bowiem pomiędzy nimi mogą rozwijać się bakterie chorobotwórcze, wywołujące m.in. stan zapalny zębów i dziąseł. Brak higieny jamy ustnej albo niewłaściwa higiena powoduje, że szybko musimy pogodzić się z próchnicą, paradontozą czy utratą zębów. To ostateczność, ale jeśli ząb nie nadaje się do leczenia, musi zostać usunięty. Wówczas można go zastąpić tylko implantem lub koroną na moście protetycznym, jeśli można go zaczepić o sąsiednie zęby. Skąd jednak w ogóle problem zbyt dużych szpar pomiędzy zębami?

Względy genetyczne

W przeważającej większości przypadków duże szpary pomiędzy zębami, lub szeroka diastema (przerwa pomiędzy jedynkami), są dziedziczne. Jeśli w naszej najbliższej rodzinie ktoś miał taki problem, bardzo prawdopodobne, że my sami albo nasze dzieci również będą go miały.

Niemniej, jeśli małe dziecko ma zęby mleczne z dużymi przerwami pomiędzy nimi wcale nie jest powiedziane, że mając zęby stałe też będzie miało ten sam problem.

Czasem problem wynik po prostu z takiej a nie innej budowy szczęki. Zęby mogą być drobne i dlatego nie będą ściśle do siebie przylegały, mając sporo miejsca na osadzenie w dziąsłach.

Jak leczy się taką przypadłość?

Najczęściej duże szpary pomiędzy zębami koryguje się z użyciem aparatu ortodontycznego, zwłaszcza, jeśli pacjent ma również wadę zgryzu. Jeśli problemem są tylko szpary między kolejnymi zębami, to szybszą metodą leczenia jest założenie licówek ceramicznych lub koron z tego samego materiału. Niezmiennie, o zęby rzadkie, szeroko rozłożone w szczęce, trzeba odpowiednio dbać, nie zapominając o właściwym czyszczeniu tychże przestrzeni. Najlepiej w tym celu użyć pasty do zębów, która szybko usunie chorobotwórcze bakterie, np. pastę Ajona.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*