Czym są zęby mądrości?

Człowiek ma komplet 28 zębów, choć bywa, że wyrzynają się cztery dodatkowe żeby – tzw. zęby mądrości. Czy rzeczywiście w jakikolwiek sposób zęby te są związane z osiągnięciem pewnego poziomu inteligencji przez daną osobę? Nic podobnego, nazwa jest tylko symboliczna. Czym więc tak właściwie są zęby mądrości i jaką funkcję mają one spełniać?

Pojęcie zębów mądrości

Zęby mądrości nazywane również potocznie ósemkami, to trzecie zęby trzonowe u człowieka. Maksymalnie u dorosłej osoby może wyrżnąć się w szczęce i w żuchwie w sumie 4 zęby mądrości. Najczęściej wyrzynają się one pomiędzy 17 a 21 rokiem życia, z czego wynikać może ich nazwa, związana z osiągnięciem pewnej dojrzałości przez człowieka. Bywa jednak, że zęby te nie wyrzynają się wcale, albo nawet dopiero w okolicach 40 roku życia. Zwykle ich pojawianiu się towarzyszy ból. Problematyczne jest to, że zęby mądrości mogą wyrzynać się pod niewłaściwym kątem, krzywiąc zgryz. Jeśli jednak zęby mądrości właściwie są usytuowane w szczęce, będą pełniły taką samą rolę, jak wszystkie inne zęby.

Niedogodności związane z zębami mądrości

Samo pojawienie się zębów mądrości może wiązać się z pewnymi dolegliwościami bólowymi. Dodatkowo, zęby te są w szczególności narażone na próchnicę, dlatego też należy o nie uważnie dbać. Najlepiej do codziennego szczotkowania wszystkich zębów, nie tylko zębów mądrości, wykorzystywać pastę Ajona, która szybko powoduje usunięcie z zębów i całej jamy ustnej wszystkich szkodliwych bakterii. Zęby mądrości dzięki niej będą dobrze chronione.

Bardzo często, przy późnym wyrzynaniu się zębów mądrości, w szczęce może po prostu brakować miejsca na takie zęby, dlatego też bardzo często podejmuje się decyzję o ich operacyjnym usunięciu. Usunięcie zębów mądrości jest uzasadnione również wtedy, gdy nie wyrzynają się w całości, mogą bowiem powodować silny ból u pacjentów, obrzęk, czy nawracające zapalenie dziąsła wokół zęba. Jeśli zęby mądrości są objęte próchnicą w zaawansowanym stadium, jak najszybciej należy je usunąć.

Jeśli ząb mądrości nie wyrżnie się, tylko zatrzyma w dziąśle może dojść do utworzenia torbieli, które są bardzo bolesne, ale też bardzo rzadkie. Zabieg usunięcia zęba mądrości może zostać wykonany przez dentystę lub chirurga szczękowego. Najczęściej przeprowadza się taki zabieg w znieczuleniu miejscowym, choć w przypadku ekstrakcji chirurgicznej stosowane jest też znieczulenie ogólne lub pełna narkoza.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*