Czym są zęby zatrzymane?

stomatologia_19-128071W jamie ustnej człowieka w pierwszej kolejności wyrastają zęby mleczne, które później są zastępowane zębami stałymi. Bywa jednak, że zęby nie wyżynają się i pomimo pełnego ukształtowania, tkwią w dziąśle. Najczęściej mówimy wówczas o zębach zatrzymanych.

Zęby zatrzymane

Pod pojęciem zęby zatrzymane należy rozumieć w pełni wykształcone, całkowicie uformowane zęby z korzeniami, które nie wyrżnęły się i ulokowane są pod dziąsłami, w żuchwie lub w tkance kostnej szczęki pacjenta. Na ogół z zatrzymaniem zęba mamy do czynienia w przypadku zębów trzonowych, dolnych i górnych, kłów, przyśrodkowych siekaczy górnych i dolnych przedtrzonowców.

Przyczyny zatrzymania zębów

Istnieje wiele przyczyn zatrzymania zębów w szczęce lub w żuchwie człowieka. Może nim być między innymi zbyt mały rozmiar szczęki, który nie pozwala na wyrżnięcie się jednego lub nawet kilku zębów. Na takie zaburzenia w kompletowaniu uzębienia wpływają również takie kwestie jak duże rozmiary zębów, występowanie zębów nadliczbowych, rozszczep szczęki, czy nieprawidłowa budowa anatomiczna zębów. Konsekwencją torbieli zawiązkowych i guzów zębopochodnych także bywają zęby zatrzymane, podobnie jak w przypadku uwarunkowań genetycznych oraz nieprawidłowego przebiegu ciąży.

Zęby zatrzymane powstają niekiedy w wyniku niedoborów witamin – głównie A i D, zaburzeń w odżywianiu i chorób nowotworowych.

Co zrobić z zębem zatrzymanym?

Dentysta podejrzewający u swojego pacjenta występowanie zęba zatrzymanego na pewno zleci badanie radiologiczne. Stosowane jest leczenie zachowawcze, z wykorzystaniem doustnych leków przeciwzapalnych i wstrzykiwaniem w patologiczną tkankę kieszonki dziąsłowej antyseptyków.

Można też doprowadzić do wycięcia chirurgicznie kaptura dziąsłowego, który pokrywa koronę zatrzymanego zęba, ale w przypadku, gdy nie ma miejsca na jego wyrżnięcie, należy go usunąć podczas zabiegu chirurgicznego.
Ortodonta przy zastosowaniu ekstrakcji zębów sąsiadujących z zębem zatrzymanym może zrobić miejsce w łuku i umożliwić wyrżnięcie się zęba dotychczas tkwiącego w szczęce lub żuchwie.

Dbanie o higienę jamy ustnej w takiej sytuacji jest bardzo ważne, aby nowy ząb, który pozostawał do tej pory pod zębem, był dobrze chroniony przed próchnicą. Dlatego warto co najmniej dwa razy dziennie czyścić zęby przy zastosowaniu dobrej pasty, takiej jak Ajona.