Czyścić ale nie szorować – elementarne zasady higieny jamy ustnej

Większość z nas jest świadoma potrzeby zachowania odpowiednich zasad higieny jamy ustnej. Nawet dzieci wiedzą, że należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a najlepiej po każdym posiłku, bowiem na zębach osadzają się resztki pokarmu, którym żywią się bakterie. To one w konsekwencji powodują liczne choroby zębów i dziąseł. Trzeba więc skrupulatnie i intensywnie czyścić zęby każdego dnia. Dentyści mówią jednak przy tym, że należy właśnie czyścić, ale nie szorować zęby, ponieważ w ten sposób można je tylko bezpowrotnie zniszczyć. Uszkodzenia mechaniczne są trudne do naprawienia w obrębie naszych zębów.

Prawidłowe szczotkowanie zębów

Wszyscy dentyści jasno wskazują, że zęby należy dokładnie czyścić, ale nie można ich szorować tak, jakby to była posadzka w domu. Twarde włosie szczoteczki do zębów może zniszczyć szkliwo zęba i w konsekwencji nasza nadmierna higiena jamy ustnej doprowadzi do zepsucia zębów. Zęby należy myć średniej twardości szczoteczką do zębów przy użyciu dobrej pasty, na przykład pasty do zębów Ajona, która jest polecana przez dentystów dla różnych grup użytkowników. Można ją całkowicie bezpiecznie stosować u dzieci czy u kobiet w ciąży, bowiem nie zawiera fluoru, który w nadmiarze może stanowić zagrożenie dla naszego organizmu, a zwłaszcza dla organizmu nienarodzonego jeszcze dziecka.

Myć zęby należy po każdym posiłku, przez około 3 minuty, szczotkując zęby w różnych kierunkach, wykonując ruchy posuwiste i okrągłe. Szczotkowanie to jeszcze nie wszystko, aby nasze zęby pozostawały w doskonałej kondycji. Należy jeszcze używać specjalnych szczoteczek do mycia przestrzeni międzyzębowych, albo nici dentystycznych, które oczyszczą te trudno dostępne miejsca z pozostałości pokarmów. Warto przynajmniej raz dziennie korzystać także z płynu do płukania ust z fluorem, który usunie bakterie i pozostawi naszą jamę ustną w świetnym stanie. Zapewni też świeży oddech na długi czas.

Odpowiednia higiena to zdrowe zęby

Jeśli boisz się wizyt u dentysty, możesz się ustrzec bólu zębów dbając o higienę jamy ustnej. Jeśli w ciągu dnia poświęcić te pół godziny dla swoich zębów, na pewno odwdzięczą się one doskonałym wyglądem, bielą i zdrowiem. Wówczas nawet wizyty w gabinecie stomatologicznym przestaną być źródłem strachu, ponieważ dentysta nie będzie miał co robić.