Zdecydowana większość z nas jest świadoma tego, że należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Trzeba przy tym stosować dobrą pastę do zębów, taką jak Ajona oraz szczoteczkę – manualną lub elektryczną z dostosowanym do indywidualnych potrzeb użytkownika włosiem. To, że znamy elementarne zasady higieny jamy ustnej oczywiście nie oznacza, że każdy z nas je bezwzględnie stosuje. Problem tkwi także i w tym, że nie stosujemy właściwych zabiegów względem naszych szczoteczek. W efekcie są siedliskiem wielu chorobotwórczych bakterii.
Szczoteczka – niezbędne akcesorium w każdym domu
Szczotkowanie zębów powinno być obowiązkowym punktem codziennej higieny jamy ustnej. Pacjent powinien przy tym dobrać dla siebie taką szczoteczkę, która będzie czyściła solidnie zęby, nie powodując przy tym uszkodzeń dziąseł.
Na co dzień powinniśmy dbać o swoją szczoteczkę do zębów. Powinna ona zawsze być czysta, co oznacza konieczność dokładnego płukania jej po każdorazowym zastosowaniu. Nie można dopuścić do sytuacji, w której na włosiu szczoteczki umieszczonej w kubeczku na umywalce będą znajdować się resztki pasty do zębów czy jedzenia. Uchwyt szczoteczki także powinien być nieskazitelnie czysty.
Szczoteczka nadaje się do wymiany, jeśli zauważymy, że jej włosie nie jest wyprostowane, ale wygina się na zewnątrz, a tworzywo na główce jest uszkodzone i strzępi się.
Trzeba mieć świadomość tego, że brudne włosie szczoteczki do zębów staje się idealnym miejscem rozwoju wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Patogeny znajdujące się na szczoteczce przedostają się do jamy ustnej użytkownika, powodując powstawanie ognisk próchnicy i przyczyniając się do pojawiania się infekcji innych tkanek w całej jamie ustnej.
Jak obchodzić się ze szczoteczką do zębów?
Przed każdym użyciem szczoteczki do zębów powinniśmy wypłukać ją pod bieżącym strumieniem ciepłej wody, najlepiej gorącej, która zlikwiduje bakterie. Najpierw można wypłukać szczoteczkę energicznie w kubku z wodą, a następnie powtórzyć tą czynność z wykorzystaniem wody z kranu. Jeśli gołym okiem nie są widoczne już jakiekolwiek zanieczyszczenia czy pasta, można nałożyć na włosie pastę i rozpocząć szczotkowanie.
Po zakończeniu mycia zębów szczoteczkę znów trzeba dokładnie wypłukać i pozostawić ją do wysuszenia. Nie można jej przykrywać, ponieważ w ten sposób blokowany jest przepływ powietrza. Szczoteczkę należy wymieniać nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.
Dodaj komentarz