Każdy z nas ma swoje kompleksy, które mogą dotyczyć między innymi uśmiechu i uzębienia. Nie każdemu bowiem dano równe, białe zęby, które pięknie układają się w uśmiechu. Niektórzy muszą spędzić na fotelu dentystycznym wiele godzin i wydać wiele pieniędzy, aby doprowadzić do takiego stanu rzeczy. Problemem kosmetycznym w stomatologii może być diastema. Czym ona jest i w jaki sposób można ją zlikwidować raz na zawsze?
Pojęcie diastemy
Diastema to nic innego jak przerwa pomiędzy zębami. Dla niektórych osób jest ona seksowna i staje się znakiem rozpoznawczym, czego najlepszym przykładem jest słynna aktorka Brigitte Bardot. Dla innych jest ona dużym problemem, z którym chcieliby się jak najszybciej rozprawić. Ponad 89 proc. osób z przerwą pomiędzy zębami, niekoniecznie jedynkami, chciałoby się jej pozbyć. Na szczęście, przy dzisiejszych metodach leczenia i estetyki stomatologicznej jest to bardzo proste. Wystarczy zwrócić się ze swoim problemem do wykwalifikowanego lekarza stomatologa, aby zaproponował on sposób na pozbycie się nieestetycznej dla niektórych pacjentów szpary.
Likwidacja diastemy
Pacjenci mający kompleks na punkcie diastemy nie zdają sobie często sprawy z tego, jak łatwo można się go pozbyć. Nawet podczas jednej wizyty u stomatologa można opuścić gabinet bez diastemy. Najprościej dokonać tego przy użyciu komponentów światłoutwardzanych, które wykorzystywane są również do leczenia zmian próchnicowych. Można dostosować ich kolor do koloru zębów, podobnie jak z zastosowaniem żywic kompozytowych, jakie dentysta nakłada na własne szkliwo pacjenta. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa około pół godziny. Dentysta w ten sposób może zapewnić estetyczny wygląd pacjentowi, bez konieczności rozpoczynania długotrwałego i często bolesnego procesu leczenia ortodontycznego, które również może raz na zawsze zlikwidować diastemę.
Diastemę likwiduje się obecnie z wykorzystaniem jednego z trzech sposobów:
• Licówkami – założenie cienkich, 0,5mm porcelanowych płytek – licówek na zęby ze zmodyfikowanym szkliwem pozwoli na uzyskanie pięknego, równego „garnituru” zębów.
• Aparatem ortodontycznym – wymaga noszenia aparatu na zęby nawet przez kilka lat,
• Kompozytami – zamknięcie diastemy przeprowadzane jest przy pomocy kompozytów, tych samych, jak przy plombach. Zabieg jest prosty i szybki.
Niezależnie od tego, w jaki sposób pacjent likwiduje diastemę, po uzyskaniu pożądanych rezultatów powinien on zadbać w najwyższej mierze o swoje uzębienie. Podstawą jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, z zastosowaniem dobrej pasty, np. Ajona, która szybko usuwa wszystkie chorobotwórcze bakterie z jamy ustnej.
Dodaj komentarz