W naszej jamie ustnej najwięcej czasu na co dzień poświęcamy sprawie zębów. Czyścimy je każdego dnia, zwykle rano i wieczorem, z zastosowaniem odpowiedniej pasty do zębów, takiej jak np. Ajona. Dzięki temu możemy uchronić nasze zęby przed rozwojem próchnicy i ognisk zapalnych. Jednocześnie, czyszcząc regularnie zęby szczoteczką o odpowiednim stopniu twardości oczyszczamy dziąsła z pozostałości jedzenia i bakterii, nie pozwalając na zaatakowanie ich przez chorobotwórcze mikroorganizmy. Niemniej, mało uwagi poświęcamy naszemu językowi, a jest on równie ważny co pozostałe elementy naszej jamy ustnej i również wymaga odpowiedniej higieny.
Naturalny wygląd języka
Język jest mięsistym organem, wyposażonym w kubki smakowe, dzięki któremu możemy mówić, łatwiej spożywać pokarmy i smakować potrawy. Normalnie każdy język posiada delikatny nalot, ale jeśli jest go zbyt dużo, może wskazywać na występowanie chorób.
Biały nalot na języku
Białawy osad znajdujący się na powierzchni języka najczęściej ma pochodzenie naturalne. Jeśli jednak jest go zbyt dużo, a jego kolor jest intensywny, może to wynikać z nieprawidłowej higieny języka lub nadmiernego stosowania płynów do płukania ust z zawartością wody utlenione. Biały nalot pojawia się również wtedy, gdy pijemy zbyt mało płynów dziennie.
Kredowo biały nalot o gęstej konsystencji z grudkami, który osadza się nie tylko na języku, ale również na podniebieniu, gardle i przełyku, może wskazywać na grzybicę jamy ustnej, zwłaszcza, jeśli odczuwamy ból i pieczenie na języku. Obłożony język jest wynikiem przyjmowania antybiotyków, chemioterapii, a także może być objawem cukrzycy lub nawet zakażenia wirusem HIV, jeśli nie wiąże się z żadnym z powyższych czynników. Co ciekawe, niektóre groźne choroby objawiają się białym nalotem, w tym szkarlatyna, kiła, dur brzuszny czy anemia i leukoplakia. To ostatnie schorzenie jest zmianą przedrakową, która najczęściej dotyczy palaczy. Warto od razu skontaktować się w takim przypadku z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę stanu pacjenta.
Dodaj komentarz