Zęby u dzieci psują się znacznie szybciej niż u dorosłych i rzeczywiście zauważa się prawidłowość, że zęby mleczne są tracone bardzo wcześnie. Mleczaki są słabsze i dlatego łatwiej je atakuje próchnica. Nie są tak nasycone minerałami jak ich stałe odpowiedniki, dlatego też bez zachowania elementarnych zasad higieny jamy ustnej dziecko szybko je straci, a na zęby stałe będzie trzeba długo poczekać. Bardzo ważne jest, aby rodzice nauczyli swoje pociechy od najwcześniejszego dzieciństwa, jak czyścić zęby i kiedy należy to robić. Dziecko podobnie jak i dorosły, powinno myć zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a także po słodkich posiłkach. Dzięki temu, mleczne zęby zostaną zachowane w znakomitej kondycji zdrowotnej na długi okres czasu. Jeśli zaś dziecko będzie zajadało się słodyczami i zaniedbana zostanie higiena jamy ustnej – czy to przez malucha, czy jego rodziców, próchnica szybko zniszczy mleczne zęby, które staną się całkiem czarne.
Uwaga! To próchnica!
Wielu rodziców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że zęby dziecka wymagają takiej samej, jeśli nie większej uwagi, jak zęby stałe u osób dorosłych. Trzeba je przede wszystkim myć, bowiem dzięki dobrej paście do zębów, takiej jak Ajona, można ustrzec mleczne zęby przed próchnicą. Ta pojawia się na zębach mlecznych szybciej niż na zębach stałych. Początkowo trudno zauważyć jej ogniska. Próchnica początkowa tworzy plamy lub lekkie przebarwienia na zębach, które można zauważyć, bowiem szkliwo staje się w tym miejscu matowe i wyraźnie traci przezroczystość. Demineralizacja szkliwa szybko postępuje, ale można to zauważyć tylko podczas wizyty kontrolnej u dentysty, pod mikroskopem.
Później zaczyna się rozwijać próchnica powierzchniowa, która skutecznie niszczy zęby i objawia się niewielkimi ubytkami w powierzchniowych tkankach zęba. Próchnica średnia to następny etap niszczenia zęba, a przedmiotem ataku jest zębina. Zniszczenie szkliwa oraz części zębiny powoduje powstanie widocznych gołym okiem ubytków w zębie. Ostatnim etapem rozwoju próchnicy jest próchnica głęboka tocząca się w zębinie, obok miazgi.
Chore mleczaki, chore zęby stałe
Jeśli mleczaki szybko zaatakuje próchnica, możemy nic nie zauważyć u swojego dziecka. Zęby na pierwszy rzut oka pozostają takie same, jak wcześniej, ale pod pozornie zdrową warstwą szkliwa może znajdować się całkiem zepsuta zębina. Jeśli zaniedbamy kondycję mleczaków, zęby stałe u dziecka w przyszłości również nie będą w najlepszym stanie.
Dodaj komentarz