Dlaczego o mleczaki trzeba dbać?

językWielu rodziców wychodzi z założenia, że zęby mleczne są czasowe i nie trzeba o nie dbać w taki sposób, jak o zęby stałe. W efekcie dzieci zaczynają uczyć się i stosować zasady higieny jamy ustnej dopiero w szkole podstawowej, kiedy zęby mleczne wypadają i są zastępowane zębami stałymi. Jest to dużym błędem, ponieważ zły stan zębów mlecznych wpływa wydatnie na stanu uzębienia w przyszłości.

Błędne przekonanie

Zęby mleczne rzeczywiście przez stosunkowo krótki czas służą maluchom i z czasem wypadają. Nie jest to jednak wystarczający powód ku temu, aby zaniechać ich czyszczenia. Zanim mleczaki wypadną, warto zainteresować się ich stanem. To w gestii rodziców leży nauczenie dzieci jak czyścić zęby z użyciem pasty do zębów i odpowiedniej szczoteczki. Dzieciom zalecane są pasty bez fluoru, takie jak Ajona, ponieważ likwidują one ryzyko nadmiernego stężenia tego pierwiastka w organizmie dziecka i powstania negatywnych objawów tego stanu.

Zęby stałe mogą ulec licznym zakażeniom bakteryjnym od znajdujących się w nie najlepszym stanie zębów mlecznych. Dlatego spróchniałe mleczaki są realnym zagrożeniem dla stałego uzębienia.

Należy pamiętać, że mleczaki są cieńsze i mają słabiej zmineralizowane szkliwo niż zęby stałe, dlatego może je szybko zaatakować próchnica, także próchnica typu butelkowego. Występuje ona w przeważającej części u dzieci wcześnie ząbkujących i przyjmujących nadmierną ilość płynów i pokarmów bogatych w cukry tuż przed snem lub w nocy. Trzeba nauczyć dziecko, że higiena jamy ustnej jest bardzo istotna. Jeśli wejdzie ona w nawyk, dziecko będzie miało zdrowe zęby mleczne i będzie należycie dbało o zęby stałe.

Mleczaki a wady zgryzu

Zęby mleczne i ich stan wpływają na to, czy zęby stałe będą zdrowe i czy dziecko będzie miało prawidłowy zgryz. Mleczaki utrzymują niezbędne miejsce dla zębów stałych, które pojawią się w jamie ustnej malucha w przyszłości. Stanowią one dla nich pewien punkt odniesienia, dlatego przedwczesna utrata mleczaków może skutkować zaburzeniami w prawidłowym wyrzynaniu się zębów stałych. W ten sposób ubytek mleczaków staje się przyczyną powstania wad zgryzu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*