Statystyki stanu uzębienia polskich dzieci są alarmujące. Z roku na rok rośnie liczba najmłodszych pacjentów gabinetów stomatologicznych, którzy mają nawet bardzo zaawansowane zmiany próchnicowe w uzębieniu. Jeszcze zanim nastąpi wymiana zębów mlecznych na stałe, u dzieci następuje zjawisko wczesnego niszczenia koron zębów. Dlaczego tak się dzieje?
Próchnica u dzieci
Choroba próchnicowa u najmłodszych pacjentów jest schorzeniem wieloczynnikowym, co oznacza, że może ona wystąpić z różnych powodów. Najczęściej podatne na próchnice są dzieci prowadzące nieprawidłową dietę, bogatą w cukry, które nie są nauczone dokładnego mycia zębów. Poza tym, podatność na próchnicę może wynikać z podłoża genetycznego.
Nawyki higieniczne w rodzinie
To do rodziców należy obowiązek nauczenia swojego dziecka prawidłowego szczotkowania zębów. Już od najmłodszych lat maluchy mogą czyścić swoje zęby pastą Ajona, która nie zawiera fluoru, więc nie ma niebezpieczeństwa nadmiernego nagromadzenia się tego pierwiastka w ich organizmie, co byłoby niekorzystne dla ich zdrowia.
Ważne jest, aby dzieciom w nawyk weszło mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, a najlepiej po każdym dużym posiłku. Dzięki temu można skutecznie usunąć wszystkie chorobotwórcze bakterie, które powodują ubytki próchnicowe i niszczenie zębów.
Nieprawidłowa profilaktyka
W polskim społeczeństwie wciąż niestety panuje przekonanie, że nie trzeba pielęgnować zębów mlecznych, ponieważ prędzej czy później i tak zostaną one zastąpione przez zęby stałe. Dlatego wiele dzieci zgłasza się do gabinetów stomatologicznych w momencie, kiedy korony zębów mlecznych są bardzo mocno zniszczone i pojawiają się poważne powikłania – ropnie, zaburzenia zgryzu, a nawet zaburzenia proporcji twarzy. Niesie to za sobą duże niebezpieczeństwo wystąpienia zmian próchnicowych również w obrębie niedojrzałych zębów stałych.
Podatność na występowanie zmian próchnicowych
Poród dziecka
Zwiększone ryzyko zapadalności na próchnicę występuje u dzieci, których matki już w czasie ciąży przyjmowały określone leki, były chore, czy prowadziły nieprawidłową dietę. Prowadzi to do zaburzeń mineralizacji tkanek twardych zęba. Bardziej podatne na próchnicę są zęby dzieci z ciąż mnogich niż z pojedynczych. Podobnie poród siłami natury zmniejsza podatność na próchnicę niż poród cesarskim cięciem, ponieważ dzieci nabywają większej odporności na różne rodzaje bakterii.
Dodaj komentarz