Dlaczego warto piaskować zęby?

Healthy teen mouth

Piaskowanie zębów należy do najczęściej wykonywanych zabiegów higienizacyjnych. Jest ono dostępne w zasadzie w każdym gabinecie dentystycznym, obok poważniejszych zabiegów stomatologii zachowawczej, estetycznej i innych. Wykonywane jest zazwyczaj przez dentystę lub asystenta stomatologicznego. Średni czas wykonania tej usługi nie powinien przekroczyć 30 minut, choć uzależnione jest to od wprawy osoby wykonującej zabieg oraz od stanu uzębienia pacjenta.

Sam piaskowanie zębów ma na celu usunięcie z powierzchni zębów płytki nazębnej, która gromadzi się na nich z różnych powodów. Ponadto poprawia ona wygląd zębów poprzez usunięcie przebarwień. Najczęściej łączy się je z zabiegiem skalingu, gdyż oba zabiegi wzajemnie się uzupełniają, pozwalając zachować w należytym stanie higienicznym jamę ustną oraz zęby. Są one często wymagane przed przystąpieniem do profesjonalnego wybielania zębów po to, aby uzyskać lepszy efekt, który będzie trwał przez dłuższy okres czasu.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Może być ono wykonywane u prawie każdego z pacjentów, a przeciwskazania ku temu ograniczają się jedynie do przypadków osób cierpiących na stany zapalne dziąseł i jamy brzusznej (przeciwskazania chwilowe), owrzodzenia lub uszkodzenia błon śluzowych, a także tych pacjentów, u których stwierdzone zostały problemy z prawidłową pracą płuc. Poza tymi kategoriami osób, na wykonanie zabiegu pozwolić mogą sobie wszystkie osoby chcące poprawić wygląd swoich zębów. Zabieg piaskowania zębów przeprowadza się przy wykorzystaniu specjalistycznego urządzenia stomatologicznego – piaskarki, służącej do wydzielania pod ciśnieniem strumienia wody zmieszanej z drobinkami czyszczącymi (wodorowęglanem sodu), a także innymi substancjami i składnikami (np. z pęcherzykami powietrza). Takie wykorzystanie tego urządzenia pozwala osobie wykonującej zabieg dotrzeć do nawet najtrudniej dostępnych miejsc pomiędzy poszczególnymi zębami oraz usunąć zalegający tam osad i kamień nazębny. Zabieg piaskowania zębów uzupełnić można ich fluoryzacją, co możliwe jest podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Regularne piaskowanie zębów polecane jest wszystkim osobom, niezależnie od ich wieku. Przeciętnie powinno się je powtarzać raz do roku, jednakże u osób, u których występują skłonności do gromadzenia się osadu nazębnego zabieg ten powinien być wykonywany w większej częstotliwości. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów palących regularnie papierowy lub też spożywających duże ilości kawy, herbaty, wina lub soków owocowych. Niektóre osoby wykazują też naturalne skłonności do przebarwień oraz gromadzenia się osadu nazębnego. Większość gabinetów stomatologicznych oferuje zabieg piaskowania w dość korzystnych cenach, które rozpoczynają się już od stu pięćdziesięciu złotych. Biorąc pod uwagę małą częstotliwość, z jaką powtarzać należy zabieg dla utrzymywania się efektu, nie jest to kwota wygórowana, której nie opłacałoby się poświęcić dla zdrowych i higienicznie wyglądających zębów.

Zobacz:
Piaskowanie zębów Katowice