Leczenie dentystyczne jawi nam się jako prawdziwy koszmar, choć nowoczesne metody leczenia stomatologicznego i możliwości jakie daje nam znieczulenie miejscowe, powodują, że borowanie już nie boli, podobnie jak wyrywanie zębów. Nie powinniśmy bać się wizyt w gabinetach dentystycznych, choć taki irracjonalny lęk tkwi w wielu osobach głęboko i trudno się go pozbyć. Im dłużej jednak zwlekamy z wizytą u dentysty, tym większy ból odczuwamy i jesteśmy zagrożeni utratą zęba lub zębów. Jeśli już zdecydujemy się na leczenie i pokonamy strach związany z gabinetem dentystycznym, mamy nadzieję, że długo go już nie odwiedzimy. Niestety, są pacjenci, którzy po zakończonym leczeniu dentystycznym nadal odczuwają ból w okolicach leczonego zęba. Jak to możliwe i jakie są przyczyny bólu zębów po leczeniu?
Naturalny ból
Po leczeniu zęba i jego wypełnieniu plombą, dziąsła wokół zęba mogą być lekko opuchnięte, dlatego też pacjent może odczuwać lekki ból. Jest to sytuacja całkowicie naturalna i nie powinna ona niepokoić. Nie trzeba tutaj zgłaszać się do lekarza, bowiem ból przejdzie samoistnie, wraz z ustabilizowaniem się sytuacji w jamie ustnej. Pacjent może co najwyżej zażyć środki przeciwbólowe, w celu uniknięcia dolegliwości bólowych.
Przyczyny bólu zębów po leczeniu
Jeśli ból po wyleczeniu zęba jest silny, trudny do wytrzymania i nie przechodzi po kilku dniach, może to być objawem przewlekłej choroby. Być może leczony ząb zaatakowany jest głęboko przez próchnicę, która dotarła do miazgi zęba, co powoduje ból. W takiej sytuacji nerw umieszczony w zębie będzie reagował początkowo na wszelkie podrażnienie ubytku, czy oczyszczanie zęba. Podrażniony nerw jest bolesny, ale to również mija, w momencie zagojenia się rany.
Przyczyną bólu zębów po leczeniu może być nadwrażliwość, pojawiająca się wskutek oddziaływania na ząb preparatów służących do przemywania i wytrawiania zęba, czego dokonują dentyści przed wypełnieniem, w celu ostatecznego pozbycia się bakterii przed wypełnieniem ubytku. Ząb będzie w takim przypadku reagował na kontakt z zimnymi lub gorącymi płynami lub potrawami. Nadwrażliwość z czasem minie i nie wymaga wizyt u dentysty.
Jak radzić sobie z bólem?
Przede wszystkim, nie można dopuszczać popowstawania głębokiej próchnicy na zębach, docierającej do miazgi zębowej. Czyszcząc zęby dwa razy dziennie pastą Ajona pozbędziemy się wszystkich chorobotwórczych bakterii z naszej jamy ustnej, pozostawiając nasze zęby w doskonałej kondycji. Pasta Ajona pozwala na zapobieganie nie tylko próchnicy jamy ustnej, ale również paradontozie, która również może powodować dolegliwości bólowe.
Dodaj komentarz