Dlaczego zęby czarnieją?

Nie każdy obdarzony został przez naturę pięknym, białym uśmiechem. Zęby wielu osób pozostawiają wiele do życzenia. Najgorsze jest to, że już u małych dzieci zauważa się czarne zęby, które są oznaką rozwijającej się w jamie ustnej próchnicy. Jak jej zapobiegać i jaką ją leczyć? Dlaczego właściwie zęby czarnieją?

Kolor kości zębowej

To właśnie od naturalnego koloru naszych kości zależy, jaki kolor będą miały zęby. Niemniej jednak, nawet, jeśli natura nie obdarzyła nas śnieżnobiałym uśmiechem, szybko możemy na to zaradzić, o ile mamy zdrowe zęby. Jeśli żółty odcień zębów wynika wyłącznie z uwarunkowań genetycznych, czy np. złych nawyków żywieniowych, to ich zmiana powinna wpłynąć na powstrzymanie ciemnienia zębów. Wystarczy później zastosować pasty do zębów z wybielającymi składnikami, albo inne preparaty wybielające, aby rozjaśnić zęby nawet o kilka tonów. Białe zęby i piękny uśmiech są oznaką pewności siebie i sprzyjają budowaniu pozytywnych relacji z otoczeniem. Warto więc zawczasu o nie zadbać.

Dentyści zgodnie mówią, że zdrowe zęby wyglądają świetnie. Trzeba jednak o nie we właściwy sposób dbać – szczotkując po każdym większym posiłku i unikając palenia papierosów czy picia kawy, co powoduje ciemnienie zębów. Jeśli nie będziemy czyścić zębów przy użyciu dobrej pasty, takiej jak pasta Ajona, szybko zaczną namnażać się na ich powierzchni groźne bakterie. Przyczyniają się one w ostatecznym rozrachunku do powstania próchnicy na zębach oraz ubytków.

Ciemnienie zębów

Podstawowym powodem tego, że nasze zęby ciemnieją, jest stosowana dieta. Osady osadzające się na zębach tworzą kamień, który działa jak magnes i przyciąga kolejne zabrudzenia. Picie coca-coli, kawy, herbaty, wina, czy jedzenie buraków – to wszystko sprzyja ciemnieniu zębów. Warto więc prędko usuwać takie osady przy użyciu pasty Ajona, pozbywając się przy okazji wszelkiego rodzaju bakterii. Co ciekawe, nadmiar fluoru powoduje, że na zębach pojawiają się brązowe kropki. Na szczęście, pasta Ajona nie zawiera fluoru, więc nie trzeba się o to martwić przy jej zastosowaniu.

Jeśli zaniedbamy zęby, szybko narośnie na nich płytka nazębna, na której będą się rozwijały bakterie. Próchnica jest groźną chorobą zębów i powoduje zmianę ich koloru. To z uwagi na działalność bakterii w jamie ustnej nasze zęby czarnieją.