Siekacze różnią się w zdecydowany sposób swoją budową i wyglądem od trzonowców czy kłów. Dlaczego? Czy wszystkie zęby nie mogłyby wyglądać tak samo? Chyba nie, zwłaszcza, że poszczególne zęby lub grupy zębów mają zupełnie inne zadanie do spełnienia. Jest to powodem, dla którego wyglądają odmiennie, a i ich funkcja jest różna.
Części wspólne
Każdy ząb posiada koronę, czyli część widoczną gołym okiem, wystającą do jamy ustnej, oraz część ukrytą w kości szczęki lub żuchwy, czyli korzeń. W miejscu, w którym korzeń zęba przechodzi w jego koronę nazywane jest szyjką zębową. Jest to miejsce niestety bardzo podatne na schorzenia jamy ustnej, m.in. próchnicę. Kiedy dochodzi do chorobowego odsłonięcia szyjek zębowych należy dołożyć wszelkich starań do właściwej higieny jamy ustnej, ponieważ dzięki temu można uniknąć negatywnych zmian w stanie zębów. Pomocna będzie w tym pasta do zębów Ajona, usuwająca do 100% bakterii w krótkim czasie, podczas zwyczajnego, codziennego szczotkowania.
Różne funkcje zębów
Zęby są elementem układu trawiennego i przede wszystkim służą do rozdrabniania spożywanych pokarmów. Są one ulokowane w dwóch rzędach – w szczęce i żuchwie. U zdrowego człowieka występują w prawej połowie obu łuków zębowych po 2 siekacze, jeden kieł, 2 przedtrzonowce i 3 trzonowce. W sumie dorosły człowiek powinien mieć 32 zęby, czyli po 16 w górnej i dolnej szczęce.
Siekacze to zęby „jedynki” i służą do odgryzania kęsów pożywienia. Kły, podobnie jak u zwierząt, są pomocne przy chwytaniu i przytrzymywaniu i rozrywaniu pokarmów. W późniejszym etapie jedzenia to zęby przedtrzonowe i trzonowe pozwalają na zmiażdżenie pożywienia i roztarcie go. Dzięki temu łatwiej nam połknąć spożywane posiłki i połączyć ich poszczególne części ze śliną. Wszystko to powoduje, że możemy przeżuwać i połykać jedzenie, kierując je do przełyku i żołądka.
Zasadniczo, budowa zęba nie różni się od siebie, bez względu na to, czy mamy do czynienia z zębami trzonowymi czy z siekaczami. Każdy zbudowany jest z korzenia, szyjki zębowej i korony. Przekrój zęba także będzie taki sam w każdym przypadku. Okazuje się więc, że tylko funkcje przypisywane od wieków zębom ludzi decydują o ich kształcie i rozmiarze.
Dodaj komentarz