Dlaczego zęby obumierają?

0002058071TT-849x565Wizytówką każdego z nas powinny być piękne, zdrowe, białe zęby. Niestety, nie każdemu natura dała krystalicznie biały uśmiech. Problemy z zębami mogą doprowadzić do tego, że zaczną one żółknąć, staną się zepsute i czarne. Najczęściej przyczyną takich kłopotów z zębami jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Pacjenci nie dbają o swoje uzębienie i nie odwiedzają regularnie gabinetów stomatologicznych przez co doprowadzają niekiedy do nieodwracalnych zmian w swoim uzębieniu. W zębach tworzą się ubytki, na ich powierzchni narasta płytka nazębna i tworzy się próchnica. W ostateczności zęby wypadają, albo kwalifikują się jedynie do wyrwania, ponieważ nie da się ich już uratować. Jednym z poważnych problemów, z jakimi stomatolodzy mogą mieć do czynienia, jest obumieranie zębów.

Skąd bierze się to zjawisko?

Zjawisko obumierania zębów spowodowane jest obumieraniem miazgi zębowej, znajdującej się we wnętrzu każdego zęba. Powodem takiej sytuacji jest z kolei próchnica. Jeśli choroba na dobre „zadomowi” się na naszych zębach, szybko dociera do miazgi, co wywołuje silny ból u pacjenta. Jeśli na tym etapie zgłosi się on do dentysty, być może będzie jeszcze istniała możliwość uratowania zębów przed obumarciem. Przeczekanie bólu doprowadzi do obumierania nerwów i całego zęba. W ten sposób próchnica po kolei eliminuje kolejne zęby z naszej szczęki, a nam nie pozostaje już nic innego, jak zwrócenie się o pomoc do dobrego protetyka.

Dentysta, który w porę zauważy problem próchnicy u pacjenta, zakładając, że ten zgłosi się do gabinetu stomatologa w odpowiednim czasie, może usunąć obumarłą miazgę zębową i podjąć leczenie zęba. W takim przypadku można będzie jeszcze wypełnić korzeń zęba, ale nie zawsze taka możliwość rzeczywiście występuje u pacjentów.

Jak ustrzec się obumierania zębów?

W przypadku, gdy zjawisko obumierania zębów jest spowodowane próchnicą, a nie na przykład urazem szczęki, można przeciwdziałać mu. Wystarczy w tym celu prowadzić higieniczny tryb życia. Ważne jest zachowanie elementarnych zasad higieny jamy ustnej. Czyszcząc co najmniej dwa razy dziennie zęby pastą Ajona, przez kilka minut, usuniemy skutecznie bakterie z jamy ustnej, powodujące narastanie płytki nazębnej, na której rozwijają się bakterie próchnicy, doprowadzając do zaatakowania zębów. Pasta Ajona w kilka chwil po jej zastosowaniu usuwa do 100% bakterii bytujących w jamie ustnej człowieka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*